Collegehockeystats.com - 1999-2000 Archives
2000-2001 Archives    2001-2002 Season

All Leagues Recent Scores Upcoming Games
ECAC Division I Men College Hockey America Schedules & Results Standings
ECAC Division I Women MAAC Overall Statistics Conference Statistics
ECAC Division III Women WCHA Men Rosters Team Statistics
ECAC East WCHA Women Friday, November 17, 2017  2:30:14 PM  EST 
ECAC Northeast NESCAC Friday, November 17, 2017  1:30:14 PM  CST 
ECAC West SUNYAC Friday, November 17, 2017  12:30:14 PM  MST 
Men's Independents Women's Independents Friday, November 17, 2017  10:30:14 AM  AST 

WCHA Men - Schedules & Results


WCHA Men
Alask-Anchorage
Colorado Coll.
Denver
Michigan Tech.
Minnesota
Minn-Duluth
MSU-Mankato
North Dakota
St. Cloud
Wisconsin
Select from the list at the right to view the season schedule and results for a single team, or scroll down to see the complete composite schedule for all WCHA Men teams.



WCHA Men - 1999-2000 Composite Schedule
Saturday, October 2:
  Laurentian       2 at Michigan Tech.   9 EX                7:35 pm    

Friday, October 8:
  Michigan Tech.   0 at Northern Mich.   9 NC     Box        7:05 pm    

Saturday, October 9:
* Niagara          0 at Alask-Anchorage  4 NC     Box        6:00 pm    
  Alberta          5 at Denver           4 EX OT             7:05 pm    
# Michigan State   1 at Colorado Coll.   4 NC     Box        7:05 pm    
  Northern Mich.   3 at Michigan Tech.   0 NC     Box        7:05 pm    
  Manitoba         1 at MSU-Mankato      4 EX     Box        7:35 pm    
* - Johnson Nissan Classic
# - Hall of Fame Game

Sunday, October 10:
* Boston Univ.     5 at Alask-Anchorage  3 NC     Box        6:00 pm    
* - Johnson Nissan Classic

Friday, October 15:
  Alask-Anchorage  1 at Alask-Fairbanks  3 NC     Box        7:05 pm    
  Team Canada      1 at North Dakota     6 EX                7:05 pm    
  Michigan Tech.   2 at Wisconsin        7        Box        7:05 pm    
  Alab-Huntsville  3 at MSU-Mankato      3 NC OT  Box        7:35 pm    
  Miami (OH)       5 at St. Cloud        4 NC OT  Box        7:35 pm    
* Union            1 at Denver           4 NC     Box        7:35 pm    
* - Ice Breaker Cup

Saturday, October 16:
  Minnesota        3 at Maine            5 NC     Box        7:00 pm    
  Alask-Anchorage  3 at Alask-Fairbanks  1 NC     Box        7:05 pm    
  Miami (OH)       3 at St. Cloud        2 NC     Box        7:05 pm    
  Michigan Tech.   3 at Wisconsin        5        Box        7:05 pm    
  Wilfred Laurier  2 at Colorado Coll.   5 EX                7:05 pm    
  Alab-Huntsville  4 at MSU-Mankato      0 NC     Box        7:35 pm    
* Providence       2 at Denver           3 NC OT  Box        7:35 pm    
* - Ice Breaker Cup Championship

Sunday, October 17:
  Minnesota        4 at Maine            5 NC     Box        4:00 pm    
  Team Canada      6 at Minn-Duluth      3 EX                7:05 pm    

Tuesday, October 19:
  Manitoba         4 at North Dakota     6 EX                7:05 pm    

Friday, October 22:
  Alask-Anchorage  0 at Denver           4        Box        7:05 pm    
  Minn-Duluth      3 at Wisconsin        1        Box        7:05 pm    
  North Dakota     2 at Minnesota        2    OT  Box        7:05 pm    
  Colgate          3 at Colorado Coll.   6 NC     Box        7:35 pm    

Saturday, October 23:
  Alask-Anchorage  4 at Denver           3        Box        7:05 pm    
  Bemidji State    1 at St. Cloud        6 NC     Box        7:05 pm    
  Minn-Duluth      1 at Wisconsin        6        Box        7:05 pm    
  North Dakota     3 at Minnesota        2        Box        7:05 pm    
  Colgate          3 at Colorado Coll.   0 NC     Box        7:35 pm    

Sunday, October 24:
  Bemidji State    1 at St. Cloud        2 NC     Box        7:05 pm    

Friday, October 29:
  Boston College   5 at Minnesota        6 NC OT  Box        7:00 pm    
  North Dakota     4 at Clarkson         1 NC     Box        7:00 pm    
  St. Cloud        7 at Vermont          2 NC     Box        7:00 pm    
  Colorado Coll.   1 at Minn-Duluth      2        Box        7:05 pm    
  Northeastern     2 at Wisconsin        4 NC     Box        7:05 pm    
  Denver           7 at Michigan Tech.   0        Box        7:35 pm    
  MSU-Mankato      3 at Alask-Anchorage  0        Box        7:35 pm    

Saturday, October 30:
  Boston College   4 at Minnesota        1 NC     Box        7:00 pm    
  North Dakota     6 at Clarkson         5 NC     Box        7:00 pm    
  St. Cloud        4 at Vermont          1 NC     Box        7:00 pm    
  Colorado Coll.   5 at Minn-Duluth      3        Box        7:05 pm    
  Northeastern     2 at Wisconsin        4 NC     Box        7:05 pm    
  Denver           6 at Michigan Tech.   5    OT  Box        7:35 pm    
  MSU-Mankato      1 at Alask-Anchorage  2        Box        7:35 pm    

Friday, November 5:
  Wisconsin        3 at Denver           2        Box        7:05 pm    
  Alask-Anchorage  3 at Michigan Tech.   0        Box        7:35 pm    
  Minnesota        0 at Colorado Coll.   3        Box        7:35 pm    
  St. Cloud        0 at North Dakota     6        Box        7:35 pm    

Saturday, November 6:
  Alask-Anchorage  3 at Michigan Tech.   2        Box        7:05 pm    
  Minnesota        2 at Colorado Coll.   1        Box        7:05 pm    
  Wisconsin        5 at Denver           3        Box        7:05 pm    
  St. Cloud        3 at North Dakota     4        Box        7:35 pm    

Friday, November 12:
  Minnesota        3 at Wisconsin        4        Box        7:05 pm    
  Denver           3 at MSU-Mankato      8        Box        7:35 pm    
  Minn-Duluth      3 at St. Cloud        2    OT  Box        7:35 pm    
  Michigan Tech.   1 at Colorado Coll.   9        Box        7:35 pm    
  North Dakota     7 at Alask-Anchorage  1        Box        7:35 pm    

Saturday, November 13:
  Minnesota        4 at Wisconsin        5    OT  Box        7:05 pm    
  Minn-Duluth      4 at St. Cloud        3        Box        7:05 pm    
  Michigan Tech.   3 at Colorado Coll.   6        Box        7:05 pm    
  Denver           0 at MSU-Mankato      2        Box        7:35 pm    
  North Dakota     3 at Alask-Anchorage  0        Box        7:35 pm    

Friday, November 19:
  Minn-Duluth      3 at Minnesota        5        Box        7:05 pm    
  Denver           2 at Colorado Coll.   4        Box        7:35 pm    
  MSU-Mankato      1 at North Dakota     5        Box        7:35 pm    
  Northern Mich.   4 at Michigan Tech.   2 NC     Box        7:35 pm    
  Wisconsin        4 at St. Cloud        3    OT  Box        7:35 pm    

Saturday, November 20:
  Colorado Coll.   4 at Denver           1        Box        7:05 pm    
  Minn-Duluth      0 at Minnesota        4        Box        7:05 pm    
  Michigan Tech.   2 at Northern Mich.   4 NC     Box        7:05 pm    
  Wisconsin        0 at St. Cloud        4        Box        7:05 pm    
  MSU-Mankato      6 at North Dakota     5        Box        7:35 pm    

Friday, November 26:
  Colorado Coll.   4 at Providence       5 NC     Box        7:00 pm    
  Denver           0 at Boston Univ.     4 NC     Box        7:00 pm    
  Michigan Tech.   2 at Minn-Duluth      3        Box        7:05 pm    
* Wisconsin        5 at Michigan State   1 NC     Box        7:05 pm    
* Minnesota        6 at Michigan         1 NC     Box        7:35 pm    
* - College Hockey Showcase

Saturday, November 27:
* Vermont          0 vs North Dakota     8 NC     Box        2:00 pm    
  Colorado Coll.   1 at Boston Univ.     5 NC     Box        7:00 pm    
  Denver           3 at Providence       7 NC     Box        7:00 pm    
# Minnesota        2 at Michigan State   6 NC     Box        7:05 pm    
  Michigan Tech.   3 at Minn-Duluth      0        Box        7:05 pm    
# Wisconsin        1 at Michigan         4 NC     Box        7:05 pm    
  St. Cloud        7 at MSU-Mankato      4        Box        7:35 pm    
* - UNH Tournament
# - College Hockey Showcase

Sunday, November 28:
* North Dakota     2 at New Hampshire    6 NC     Box        5:00 pm    
  St. Cloud        8 at MSU-Mankato      2        Box        7:35 pm    
* - UNH Tournament

Friday, December 3:
  North Dakota     6 at Minn-Duluth      3        Box        7:05 pm    
  St. Cloud        6 at Denver           0        Box        7:05 pm    
  Minnesota        2 at Alask-Anchorage  5        Box        7:35 pm    
  MSU-Mankato      6 at Michigan Tech.   2        Box        7:35 pm    
  Wisconsin        4 at Colorado Coll.   3    OT  Box        7:35 pm    

Saturday, December 4:
  MSU-Mankato      3 at Michigan Tech.   0        Box        7:05 pm    
  North Dakota     5 at Minn-Duluth      4        Box        7:05 pm    
  Wisconsin        4 at Colorado Coll.   1        Box        7:05 pm    
  Minnesota        3 at Alask-Anchorage  1        Box        7:35 pm    

Sunday, December 5:
  St. Cloud        2 at Denver           3        Box        1:05 pm    

Friday, December 10:
  Alask-Anchorage  2 at Wisconsin        5        Box        7:05 pm    
  Colorado Coll.   6 at MSU-Mankato      5        Box        7:35 pm    
  Denver           3 at North Dakota     7        Box        7:35 pm    
  Lake Superior    2 at Michigan Tech.   4 NC     Box        7:35 pm    
  Minnesota        3 at St. Cloud        4    OT  Box        7:35 pm    

Saturday, December 11:
  Lake Superior    2 at Michigan Tech.   1 NC     Box        7:05 pm    
  St. Cloud        2 at Minnesota        2    OT  Box        7:05 pm    
  Alask-Anchorage  4 at Wisconsin        1        Box        7:35 pm    
  Colorado Coll.   2 at MSU-Mankato      3        Box        7:35 pm    
  Denver           7 at North Dakota     2        Box        7:35 pm    

Tuesday, December 14:
  Valerenga        6 at Wisconsin        3 EX     Box        7:05 pm    

Wednesday, December 15:
  Valerenga        7 at Minnesota        5 EX     Box        7:05 pm    

Friday, December 17:
  Minn-Duluth      5 at Nebraska-Omaha   4 NC     Box        7:05 pm    

Saturday, December 18:
  Minn-Duluth      2 at Nebraska-Omaha   3 NC OT  Box        7:05 pm    

Sunday, December 19:
  Bemidji State    3 at MSU-Mankato      7 NC     Box        7:35 pm    

Monday, December 20:
  Bemidji State    3 at MSU-Mankato      5 NC     Box        7:35 pm    

Monday, December 27:
* North Dakota     5 vs Miami (OH)       2 NC     Box        5:05 pm    
# Northeastern     3 at Minn-Duluth      2 NC OT  Box        7:05 pm    
* Nebraska-Omaha   4 at Wisconsin        6 NC     Box        8:05 pm    
* - Badger Showdown (Milwaukee, WI)
# - Silverado Shootout

Tuesday, December 28:
* Boston Univ.     5 at Minn-Duluth      8 NC     Box        4:05 pm    
# North Dakota     3 at Wisconsin        2 NC OT  Box        8:05 pm    
* - Silverado Shootout Consolation
# - Badger Showdown Championship

Wednesday, December 29:
* Harvard          2 at Minnesota        5 NC     Box        7:00 pm    
# Michigan State   6 vs Michigan Tech.   3 NC     Box        7:30 pm    
* - Mariucci Classic
# - Great Lakes Invitational (Detroit, MI)

Thursday, December 30:
* Michigan Tech.   5 vs Lake Superior    4 NC     Box        4:30 pm    
# Northern Mich.   2 at Minnesota        6 NC     Box        7:00 pm    
* - Great Lakes Invitational Third-Place Game
# - Mariucci Classic Championship

Friday, December 31:
* Colorado Coll.   3 vs Maine            4 NC     Box        4:35 pm    
# Notre Dame       3 at Denver           3 NC OT  Box        7:35 pm    
* - Norwest Denver Cup
# - Norwest Denver Cup - Denver wins shootout 1-0

Saturday, January 1:
* Colorado Coll.   5 vs Notre Dame       2 NC     Box        4:35 pm    
# Maine            4 at Denver           3 NC     Box        7:35 pm    
* - Norwest Denver Cup Consolation
# - Norwest Denver Cup Championship

Sunday, January 2:
  Merrimack        4 at MSU-Mankato      1 NC     Box        7:35 pm    

Monday, January 3:
  Merrimack        3 at MSU-Mankato      4 NC     Box        7:35 pm    

Friday, January 7:
  MSU-Mankato      2 at Clarkson         5 NC     Box        7:00 pm    
  St. Lawrence     1 at Wisconsin        4 NC     Box        7:00 pm    
  Minn-Duluth      5 at Bemidji State    2 NC     Box        7:05 pm    
  Colorado Coll.   1 at North Dakota     1    OT  Box        7:35 pm    
  Michigan Tech.   1 at Alask-Anchorage  5        Box        7:35 pm    
  Nebraska-Omaha   1 at Denver           4 NC     Box        7:35 pm    

Saturday, January 8:
  MSU-Mankato      5 at Clarkson         1 NC     Box        7:00 pm    
  St. Lawrence     6 at Wisconsin        6 NC OT  Box        7:00 pm    
  Bemidji State    1 at Minn-Duluth      4 NC     Box        7:05 pm    
  Colorado Coll.   0 at North Dakota     4        Box        7:35 pm    
  Michigan Tech.   2 at Alask-Anchorage  5        Box        7:35 pm    
  Nebraska-Omaha   2 at Denver           3 NC     Box        7:35 pm    

Friday, January 14:
  Denver           6 at Minnesota        7    OT  Box        7:05 pm    
  North Dakota     2 at Wisconsin        3    OT  Box        7:05 pm    
  Alask-Anchorage  1 at MSU-Mankato      1    OT  Box        7:35 pm    
  Minn-Duluth      2 at Colorado Coll.   0        Box        7:35 pm    
  Michigan Tech.   2 at St. Cloud        4        Box        7:35 pm    

Saturday, January 15:
  Denver           3 at Minnesota        7        Box        7:05 pm    
  Minn-Duluth      1 at Colorado Coll.   5        Box        7:05 pm    
  Michigan Tech.   0 at St. Cloud        4        Box        7:05 pm    
  North Dakota     5 at Wisconsin        6    OT  Box        7:05 pm    
  Alask-Anchorage  4 at MSU-Mankato      2        Box        7:35 pm    

Friday, January 21:
  Colorado Coll.   2 at Denver           0        Box        7:05 pm    
  Alask-Anchorage  4 at St. Cloud        5    OT  Box        7:35 pm    
  Minnesota        0 at North Dakota     1        Box        7:35 pm    
  Minn-Duluth      1 at Michigan Tech.   3        Box        7:35 pm    
  Wisconsin        5 at MSU-Mankato      2        Box        7:35 pm    

Saturday, January 22:
  Alask-Anchorage  2 at St. Cloud        8        Box        7:05 pm    
  Denver           4 at Colorado Coll.   6        Box        7:05 pm    
  Minn-Duluth      5 at Michigan Tech.   4        Box        7:05 pm    
  Minnesota        5 at North Dakota     2        Box        7:35 pm    
  Wisconsin        0 at MSU-Mankato      3        Box        7:35 pm    

Friday, January 28:
  MSU-Mankato      2 at Minnesota        3        Box        7:05 pm    
  St. Cloud        8 at Minn-Duluth      0        Box        7:05 pm    
  Air Force        0 at Colorado Coll.  10 NC     Box        7:35 pm    
  Denver           2 at Alask-Anchorage  2    OT  Box        7:35 pm    
  North Dakota     5 at Michigan Tech.   0        Box        7:35 pm    

Saturday, January 29:
  MSU-Mankato      6 at Minnesota        5    OT  Box        7:05 pm    
  North Dakota    11 at Michigan Tech.   1        Box        7:05 pm    
  Niagara          3 at Colorado Coll.   1 NC     Box        7:05 pm    
  St. Cloud        4 at Minn-Duluth      1        Box        7:05 pm    
  Denver           1 at Alask-Anchorage  2        Box        7:35 pm    

Friday, February 4:
  Minnesota        3 at Minn-Duluth      2        Box        7:05 pm    
  MSU-Mankato      3 at Denver           5        Box        7:05 pm    
* Wisconsin        5 at Michigan Tech.   3        Box        7:05 pm    
  Colorado Coll.   2 at Alask-Anchorage  2    OT  Box        7:35 pm    
  North Dakota     0 at St. Cloud        3        Box        7:35 pm    
* - Winter Carnival

Saturday, February 5:
* Wisconsin        3 at Michigan Tech.   0        Box        5:05 pm    
  Minnesota        4 at Minn-Duluth      1        Box        7:05 pm    
  MSU-Mankato      2 at Denver           1        Box        7:05 pm    
  North Dakota     1 at St. Cloud        1    OT  Box        7:05 pm    
  Colorado Coll.   4 at Alask-Anchorage  0        Box        7:35 pm    
* - Winter Carnival

Thursday, February 10:
  St. Cloud        0 at Wisconsin        3        Box        7:05 pm    

Friday, February 11:
  Colorado Coll.   2 at Minnesota        6        Box        7:05 pm    
  Minn-Duluth      1 at Denver           9        Box        7:05 pm    
  St. Cloud        3 at Wisconsin        5        Box        7:05 pm    
  Alask-Anchorage  1 at North Dakota     2        Box        7:35 pm    
  Michigan Tech.   2 at MSU-Mankato      4        Box        7:35 pm    

Saturday, February 12:
  Colorado Coll.   5 at Minnesota        1        Box        7:05 pm    
  Minn-Duluth      4 at Denver           3        Box        7:05 pm    
  Alask-Anchorage  3 at North Dakota     6        Box        7:35 pm    
  Michigan Tech.   1 at MSU-Mankato      3        Box        7:35 pm    

Friday, February 18:
  Denver           1 at St. Cloud        3        Box        7:35 pm    
  Minnesota        9 at Michigan Tech.   2        Box        7:35 pm    
  MSU-Mankato      4 at Colorado Coll.   3        Box        7:35 pm    
  Wisconsin        8 at Alask-Anchorage  2        Box        7:35 pm    
  Minn-Duluth      0 at North Dakota    10        Box        8:35 pm    

Saturday, February 19:
  Denver           3 at St. Cloud        4        Box        7:05 pm    
  Minnesota        4 at Michigan Tech.   1        Box        7:05 pm    
  MSU-Mankato      3 at Colorado Coll.   1        Box        7:05 pm    
  Minn-Duluth      1 at North Dakota     4        Box        7:35 pm    
  Wisconsin        5 at Alask-Anchorage  0        Box        7:35 pm    

Friday, February 25:
  Air Force        0 at Denver           4 NC     Box        7:05 pm    
  Alask-Anchorage  5 at Minn-Duluth      1        Box        7:05 pm    
  Wisconsin        4 at Minnesota        2        Box        7:05 pm    
  North Dakota     3 at MSU-Mankato      3    OT  Box        7:35 pm    
  St. Cloud        2 at Colorado Coll.   2    OT  Box        7:35 pm    

Saturday, February 26:
  Alask-Anchorage  2 at Minn-Duluth      3        Box        7:05 pm    
  St. Cloud        3 at Colorado Coll.   4    OT  Box        7:05 pm    
  Wisconsin        5 at Minnesota        4        Box        7:05 pm    
  North Dakota     1 at MSU-Mankato      1    OT  Box        7:35 pm    

Sunday, February 27:
  Bemidji State    1 at Denver           7 NC     Box        2:05 pm    

Friday, March 3:
  Colorado Coll.   5 at Wisconsin        4        Box        7:05 pm    
  MSU-Mankato      4 at Minn-Duluth      2        Box        7:05 pm    
  Michigan Tech.   1 at Denver           6        Box        7:05 pm    
  St. Cloud        5 at Minnesota        0        Box        7:05 pm    
  Alask-Fairbanks  1 at Alask-Anchorage  3 NC     Box        7:35 pm    
  Bemidji State    2 at North Dakota     9 NC     Box        8:35 pm    

Saturday, March 4:
  Colorado Coll.   1 at Wisconsin        2        Box        7:05 pm    
  Minnesota        3 at St. Cloud        4    OT  Box        7:05 pm    
  MSU-Mankato      3 at Minn-Duluth      5        Box        7:05 pm    
  Michigan Tech.   1 at Denver           4        Box        7:05 pm    
  Alask-Fairbanks  2 at Alask-Anchorage  3 NC OT  Box        7:35 pm    
  Bemidji State    3 at North Dakota     6 NC     Box        7:35 pm    

Friday, March 10:
* Michigan Tech.   0 at Wisconsin        4 NC     Box        7:05 pm    
* Alask-Anchorage  1 at MSU-Mankato      2 NC OT  Box        7:05 pm    
* Denver           0 at North Dakota     4 NC     Box        7:35 pm    
* Minn-Duluth      5 at St. Cloud        4 NC     Box        7:35 pm    
* Minnesota        4 at Colorado Coll.   2 NC     Box        7:35 pm    
* - WCHA First Round

Saturday, March 11:
* Michigan Tech.   4 at Wisconsin        9 NC     Box        7:05 pm    
* Minn-Duluth      0 at St. Cloud        3 NC     Box        7:05 pm    
* Alask-Anchorage  2 at MSU-Mankato      3 NC     Box        7:05 pm    
* Minnesota        3 at Colorado Coll.   2 NC OT  Box        7:05 pm    
* Denver           2 at North Dakota     1 NC     Box        7:35 pm    
* - WCHA First Round

Sunday, March 12:
* Denver           4 at North Dakota     9 NC     Box        7:05 pm    
* Minn-Duluth      3 at St. Cloud        7 NC     Box        7:05 pm    
* - WCHA First Round

Thursday, March 16:
* Minnesota        6 vs MSU-Mankato      4 NC     Box        7:05 pm    
* - WCHA Sudden-Death Quaterfinal (Minneapolis, MN)

Friday, March 17:
* St. Cloud        3 vs North Dakota     7 NC     Box        2:05 pm    
* Minnesota        3 vs Wisconsin        5 NC     Box        7:05 pm    
* - WCHA Semifinal (Minneapolis, MN)

Saturday, March 18:
* Minnesota        4 vs St. Cloud        6 NC     Box        2:05 pm    
# North Dakota     5 vs Wisconsin        3 NC     Box        7:05 pm    
* - NSP/WCHA Consolation (Minneapolis, MN)
# - NSP/WCHA Championship (Minneapolis, MN)

Saturday, March 25:
* St. Cloud        3 vs Boston Univ.     5 NC     Box       12:00 pm    
# Niagara          1 vs North Dakota     4 NC     Box        5:00 pm    
# Boston College   4 vs Wisconsin        1 NC     Box        8:30 pm    
* - NCAA First Round (Albany, NY)
# - NCAA Quarterfinal (Minneapolis, MN)

Thursday, April 6:
* North Dakota     2 vs Maine            0 NC     Box        2:00 pm    
* - NCAA Semifinal (Providence, RI)

Saturday, April 8:
* Boston College   2 vs North Dakota     4 NC     Box        7:30 pm    
* - NCAA Championship (Providence, RI)


151324141 Pages Accessed Since February 12, 2005