Collegehockeystats.com - 1999-2000 Archives
2000-2001 Archives    2001-2002 Season

All Leagues Recent Scores Upcoming Games
ECAC Division I Men College Hockey America Schedules & Results Standings
ECAC Division I Women MAAC Overall Statistics Conference Statistics
ECAC Division III Women WCHA Men Rosters Team Statistics
ECAC East WCHA Women Saturday, November 18, 2017  3:22:04 AM  EST 
ECAC Northeast NESCAC Saturday, November 18, 2017  2:22:04 AM  CST 
ECAC West SUNYAC Saturday, November 18, 2017  1:22:04 AM  MST 
Men's Independents Women's Independents Friday, November 17, 2017  11:22:04 PM  AST 

SUNYAC - Schedules & Results


SUNYAC
Brockport
Buffalo State
Fredonia
Geneseo
Cortland
Oswego
Plattsburgh
Potsdam
Select from the list at the right to view the season schedule and results for a single team, or scroll down to see the complete composite schedule for all SUNYAC teams.



SUNYAC - 1999-2000 Composite Schedule
Friday, October 15:
  Seneca           2 at Fredonia        11 EX     Box        7:00 pm    

Friday, October 22:
  Curry            1 at Buffalo State   11 NC     Box        7:00 pm    
  Seneca           2 at Plattsburgh     16 EX                7:00 pm    
* Wayne State      4 at Fredonia         2 NC     Box        7:30 pm    
* - Blue Devil Tournament

Saturday, October 23:
  Curry            1 at Buffalo State    8 NC     Box        4:00 pm    
* Roch.Inst.Tech.  5 at Fredonia         1 NC     Box        4:00 pm    
  Seneca           1 at Oswego           7 EX                7:00 pm    
* - Blue Devil Tournament Consolation

Friday, October 29:
* Cortland         4 vs St. Michael's    2 NC     Box        4:00 pm    
  Elmira           3 at Oswego           4 NC     Box        7:00 pm    
# Manhattanville   3 at Buffalo State    4 NC     Box        7:00 pm    
& Wentworth        3 at Potsdam          5 NC     Box        7:00 pm    
% Brockport        5 at Geneseo          3 NC     Box        7:30 pm    
* - Pepsi Invitational at Potsdam
# - Buffalo State All Sport Invitational
& - Pepsi Invitational
% - Chase Tournament

Saturday, October 30:
* Cortland         4 vs Wentworth        1 NC     Box        1:00 pm    
# Geneseo          1 vs Hobart           7 NC     Box        4:00 pm    
& St. Michael's    4 at Potsdam          9 NC     Box        4:00 pm    
% Marian           3 at Buffalo State    5 NC     Box        7:00 pm    
  Fredonia         2 at Elmira           6 NC     Box        7:30 pm    
+ Brockport        5 at Roch.Inst.Tech.  7 NC     Box        7:30 pm    
* - Pepsi Invitational at Potsdam
# - Chase Tournament Consolation at RIT
& - Pepsi Invitational
% - Buffalo State All Sport Invitational Championship
+ - Chase Tournament Championship

Tuesday, November 2:
  Cortland         3 at Hobart           1 NC     Box        7:30 pm    

Friday, November 5:
  Buffalo State    3 at Oswego           7        Box        7:00 pm    
  Fredonia         3 at Cortland         1        Box        7:00 pm    
  Plattsburgh      8 at Brockport        7        Box        7:00 pm    
  Potsdam          3 at Geneseo          2    OT  Box        7:00 pm    

Saturday, November 6:
  Plattsburgh      6 at Geneseo          3        Box        2:00 pm    
  Buffalo State    3 at Cortland         5        Box        7:00 pm    
  Fredonia         3 at Oswego           3    OT  Box        7:00 pm    
  Potsdam          7 at Brockport        4        Box        7:00 pm    

Monday, November 8:
  Kanazawa, Japan  3 at Buffalo State   15 EX     Box        7:00 pm    

Tuesday, November 9:
  Buffalo          3 at Buffalo State    4 EX OT  Box        7:00 pm    

Wednesday, November 10:
  Geneseo          5 at Hobart           1 NC     Box        7:30 pm    

Friday, November 12:
  Brockport        5 at Fredonia         6        Box        7:00 pm    
  Cortland         6 at Potsdam          4        Box        7:00 pm    
  Geneseo          7 at Buffalo State    4        Box        7:00 pm    
  Oswego           3 at Plattsburgh      7        Box        7:00 pm    

Saturday, November 13:
  Brockport        9 at Buffalo State    3        Box        7:00 pm    
  Cortland         3 at Plattsburgh      7        Box        7:00 pm    
  Geneseo          4 at Fredonia         7        Box        7:00 pm    
  Oswego           2 at Potsdam          3        Box        7:00 pm    

Tuesday, November 16:
  Hobart           5 at Buffalo State    3 NC     Box        7:00 pm    

Friday, November 19:
  Milwaukee S. E.  3 at Buffalo State    3 NC OT  Box        7:00 pm    
  Brockport        2 at Roch.Inst.Tech.  6 NC     Box        7:30 pm    

Saturday, November 20:
  Potsdam          3 at Air Force        4 NC     Box        5:00 pm    
  Milwaukee S. E.  2 at Buffalo State    1 NC     Box        7:00 pm    
  Geneseo          2 at Roch.Inst.Tech.  9 NC     Box        7:30 pm    
  Plattsburgh      8 at Elmira           3 NC     Box        7:30 pm    

Sunday, November 21:
  Potsdam          2 at Air Force        2 NC OT  Box        5:00 pm    

Tuesday, November 23:
  Skidmore         1 at Cortland         2 NC     Box        7:00 pm    

Friday, November 26:
  Fredonia         4 at St. Norbert      7 NC     Box        7:30 pm    
* Potsdam          2 at Plattsburgh      7 NC     Box        7:30 pm    
* - Primelink Great Northern Shootout

Saturday, November 27:
* Oswego           3 vs Bowdoin          5 NC     Box        3:30 pm    
# Hobart           6 vs Cortland         5 NC OT  Box        4:00 pm    
& Potsdam          1 vs Norwich          9 NC     Box        4:00 pm    
% Geneseo          2 vs N.E. College     4 NC     Box        4:30 pm    
% Brockport        4 at Elmira           6 NC     Box        7:30 pm    
  Fredonia         1 at St. Norbert      5 NC     Box        7:30 pm    
+ Middlebury       3 at Plattsburgh      6 NC     Box        7:30 pm    
* - Bowdoin/Colby Thanksgiving Faceoff Classic at Colby
# - Babson Tournament
& - Primelink Great Northern Shootout Consolation
% - Elmira Tournament
+ - Primelink Great Northern Shootout Championship

Sunday, November 28:
* Brockport        6 vs Geneseo          5 NC     Box        1:00 pm    
# Tufts            2 vs Oswego          10 NC     Box        1:00 pm    
& Cortland         3 vs Manhattanville   1 NC     Box        1:00 pm    
* - Elmira Tournament Consolation
# - Faceoff Classic Consolation at Bowdoin
& - Babson Tournament Consolation

Friday, December 3:
  Buffalo State    3 at Plattsburgh      9        Box        7:00 pm    
  Brockport        2 at Cortland         5        Box        7:00 pm    
  Fredonia         3 at Potsdam          7        Box        7:00 pm    
  Geneseo          5 at Oswego           7        Box        7:00 pm    

Saturday, December 4:
  Buffalo State    0 at Potsdam         12        Box        7:00 pm    
  Brockport        2 at Oswego           4        Box        7:00 pm    
  Fredonia         2 at Plattsburgh      7        Box        7:00 pm    
  Geneseo          4 at Cortland         1        Box        7:00 pm    

Tuesday, December 7:
  Brockport        7 at Geneseo          5        Box        7:00 pm    
  Fredonia         6 at Buffalo State    3        Box        7:00 pm    
  Oswego           5 at Cortland         1        Box        7:00 pm    
  Potsdam          1 at Plattsburgh      7        Box        7:00 pm    

Friday, December 10:
* Fredonia         2 vs Babson           5 NC     Box        4:00 pm    
# Oswego           4 vs Manhattanville   2 NC     Box        4:00 pm    
# Geneseo          4 at Hamilton         2 NC     Box        7:00 pm    
  Roch.Inst.Tech.  4 at Plattsburgh      5 NC     Box        7:00 pm    
& Skidmore         5 at Brockport        5 NC OT  Box        7:00 pm    
* - Jimmy Mac's/Golden Eagle Classic at Brockport
# - Hamilton Invitational
& - Jimmy Mac's/Golden Eagle Classic (Brockport wis shootout 3-2)

Saturday, December 11:
* Fredonia         5 vs Skidmore         1 NC     Box        4:00 pm    
  Norwich          4 at Potsdam          3 NC     Box        4:00 pm    
# Oswego           4 vs Geneseo          3 NC     Box        4:00 pm    
& Babson           4 at Brockport        3 NC     Box        7:00 pm    
* - Jimmy Mac's/Golden Eagle Classic Consolation
# - Hamilton Invitational Championship
& - Jimmy Mac's/Golden Eagle Classic Championship

Monday, December 27:
* Potsdam          4 vs Bowdoin          5 NC     Box        4:00 pm    
* - Salem State College Classic

Tuesday, December 28:
* Potsdam          7 vs Manhattanville   4 NC     Box        4:00 pm    
* - Salem State College Classic Consolation

Tuesday, January 4:
  Geneseo          6 at Hamilton         6 NC OT  Box        7:00 pm    

Friday, January 7:
* Wentworth        1 at Plattsburgh     13 NC     Box        7:30 pm    
* - Pepsi Cardinal Classic

Saturday, January 8:
  Hobart           3 at Oswego           4 NC OT  Box        7:00 pm    
* Elmira           3 at Plattsburgh      4 NC OT  Box        7:30 pm    
* - Pepsi Cardinal Classic Championship

Tuesday, January 11:
  Hamilton         5 at Cortland         1 NC     Box        7:00 pm    
  Plattsburgh      0 at Norwich          4 NC     Box        7:00 pm    
  Fredonia         4 at Hobart           1 NC     Box        7:30 pm    

Wednesday, January 12:
  Geneseo          1 at Elmira           7 NC     Box        7:30 pm    

Friday, January 14:
  Brockport        1 at Wayne State      5 NC     Box        7:05 pm    

Saturday, January 15:
  Plattsburgh      7 at Hobart           6 NC OT  Box        4:00 pm    
  Buffalo State    6 at Neumann          2 NC     Box        5:45 pm    
  Brockport        0 at Wayne State      4 NC     Box        7:05 pm    

Sunday, January 16:
  Buffalo State   13 at Neumann          2 NC     Box        2:00 pm    

Tuesday, January 18:
  Mass. College    3 at Cortland         4 NC     Box        6:00 pm    
  Hamilton         4 at Oswego           3 NC     Box        7:00 pm    
* Hobart           4 at Potsdam          6 NC     Box        7:00 pm    
  Plattsburgh      2 at Middlebury       5 NC     Box        7:00 pm    
  Roch.Inst.Tech.  5 at Fredonia         0 NC     Box        7:00 pm    
* - Rescheduled from 1/14

Friday, January 21:
  Elmira           4 at Fredonia         0 NC     Box        7:00 pm    
  Roch.Inst.Tech.  6 at Oswego           3 NC     Box        7:00 pm    
  Brockport        0 at Mass. College    3 NC     Box        7:30 pm    

Saturday, January 22:
  Hobart           3 at Fredonia         5 NC     Box        7:00 pm    
  Williams         4 at Plattsburgh      3 NC     Box        7:00 pm    
  Cortland         0 at Elmira           4 NC     Box        7:30 pm    
  Oswego           7 at Roch.Inst.Tech.  4 NC     Box        7:30 pm    

Tuesday, January 25:
  Colby            3 at Plattsburgh      4 NC OT  Box        7:00 pm    
  Elmira           5 at Potsdam          4 NC OT  Box        7:00 pm    
  Hobart           7 at Cortland         6 NC OT  Box        7:00 pm    

Friday, January 28:
  Brockport        4 at Plattsburgh      7        Box        7:00 pm    
  Cortland         0 at Fredonia         0    OT  Box        7:00 pm    
  Geneseo          3 at Potsdam          4        Box        7:00 pm    
  Oswego           7 at Buffalo State    1        Box        7:00 pm    

Saturday, January 29:
  Brockport        1 at Potsdam          5        Box        7:00 pm    
  Cortland         4 at Buffalo State    4    OT  Box        7:00 pm    
  Geneseo          5 at Plattsburgh     10        Box        7:00 pm    
  Oswego           2 at Fredonia         4        Box        7:00 pm    

Tuesday, February 1:
  Hobart           1 at Geneseo          2 NC     Box        7:00 pm    
  Oswego           2 at Williams         4 NC     Box        7:00 pm    

Friday, February 4:
  Buffalo State    5 at Geneseo          4    OT  Box        7:00 pm    
  Fredonia         6 at Brockport        4        Box        7:00 pm    
  Plattsburgh      5 at Oswego           0        Box        7:00 pm    
  Potsdam          4 at Cortland         1        Box        7:00 pm    

Saturday, February 5:
  Buffalo State    4 at Brockport        5        Box        7:00 pm    
  Fredonia         4 at Geneseo          5        Box        7:00 pm    
  Plattsburgh      7 at Cortland         3        Box        7:00 pm    
  Potsdam          2 at Oswego           0        Box        7:00 pm    

Monday, February 7:
* Buffalo State    5 at Hobart           5 NC OT  Box        7:30 pm    
* - Rescheduled from 1/21

Tuesday, February 8:
  Oswego           5 at Hobart           1 NC     Box        7:30 pm    

Wednesday, February 9:
  Elmira           9 at Brockport        0 NC     Box        7:00 pm    

Friday, February 11:
  Cortland         1 at Brockport        3        Box        7:00 pm    
  Oswego           1 at Geneseo          4        Box        7:00 pm    
  Plattsburgh      3 at Buffalo State    3    OT  Box        7:00 pm    
  Potsdam          1 at Fredonia         2        Box        7:00 pm    

Saturday, February 12:
  Cortland         5 at Geneseo          5    OT  Box        7:00 pm    
  Oswego           3 at Brockport        3    OT  Box        7:00 pm    
  Plattsburgh      4 at Fredonia         1        Box        7:00 pm    
  Potsdam          6 at Buffalo State    5    OT  Box        7:00 pm    

Tuesday, February 15:
  Buffalo State    1 at Fredonia         5        Box        7:00 pm    
  Cortland         2 at Oswego           6        Box        7:00 pm    
  Geneseo          3 at Brockport        5        Box        7:00 pm    
  Plattsburgh      8 at Potsdam          4        Box        7:00 pm    

Friday, February 18:
* Geneseo          3 at Fredonia         3 NC     Box        7:00 pm    
* Brockport        4 at Oswego           6 NC     Box        7:00 pm    
* - SUNYAC First Round

Saturday, February 19:
* Geneseo          3 at Fredonia         2 NC     Box        7:00 pm    
* Brockport        3 at Oswego           3 NC     Box        7:00 pm    
* - SUNYAC First Round

Friday, February 25:
* Geneseo          3 at Plattsburgh      9 NC     Box        7:00 pm    
* Oswego           3 at Potsdam          2 NC     Box        7:00 pm    
* - SUNYAC Semifinals

Saturday, February 26:
* Geneseo          2 at Plattsburgh      7 NC     Box        7:00 pm    
# Oswego           7 at Potsdam          8 NC     Box        7:00 pm    
* - SUNYAC Semifinals
# - SUNYAC Semifinals - Potsdam wins minigame 2-0

Friday, March 3:
* Potsdam          0 at Plattsburgh      6 NC     Box        7:00 pm    
* - SUNYAC Championship

Saturday, March 4:
* Potsdam          2 at Plattsburgh      6 NC     Box        7:00 pm    
* - SUNYAC Championship

Friday, March 10:
* Middlebury       1 at Plattsburgh      1 NC     Box        7:00 pm    
* - NCAA Quarterfinals

Saturday, March 11:
* Middlebury       4 at Plattsburgh      4 NC     Box        7:00 pm    
* - NCAA Quarterfinals (Plattsburgh wins minigame 1-0)

Friday, March 17:
* St. Thomas (MN)  7 vs Plattsburgh      1 NC     Box        7:30 pm    
* - NCAA Semifinal (Superior, WI)

Saturday, March 18:
* Plattsburgh      2 at Wis-Superior     0 NC     Box        4:00 pm    
* - NCAA Consolation


151423483 Pages Accessed Since February 12, 2005