Collegehockeystats.com - 1999-2000 Archives
2000-2001 Archives    2001-2002 Season

All Leagues Recent Scores Upcoming Games
ECAC Division I Men College Hockey America Schedules & Results Standings
ECAC Division I Women MAAC Overall Statistics Conference Statistics
ECAC Division III Women WCHA Men Rosters Team Statistics
ECAC East WCHA Women Tuesday, November 21, 2017  11:02:23 PM  EST 
ECAC Northeast NESCAC Tuesday, November 21, 2017  10:02:23 PM  CST 
ECAC West SUNYAC Tuesday, November 21, 2017  9:02:23 PM  MST 
Men's Independents Women's Independents Tuesday, November 21, 2017  7:02:23 PM  AST 

WCHA Women - Schedules & Results


WCHA Women
Bemidji State
Minnesota
Minn-Duluth
MSU-Mankato
Ohio State
St. Cloud
Wisconsin
Select from the list at the right to view the season schedule and results for a single team, or scroll down to see the complete composite schedule for all WCHA Women teams.



WCHA Women - 1999-2000 Composite Schedule
Friday, October 1:
* Minn-Duluth      5 at Oval Extreme     6 EX     Box        8:00 pm    
* - Salt Lake City

Saturday, October 2:
* Minn-Duluth      1 at Oval Extreme     3 EX     Box        2:00 pm    
  Guelph           3 at Ohio State       1 EX                7:00 pm    
* - Salt Lake City

Friday, October 8:
  Northeastern     6 at Ohio State       0 NC     Box        7:00 pm    
* Minn-Duluth      8 at Wisconsin        1        Box        7:05 pm    
* - Kohl Center

Saturday, October 9:
  Northeastern     7 at Ohio State       2 NC     Box        7:00 pm    
* Minn-Duluth      4 at Wisconsin        2        Box        7:05 pm    
* - Kohl Center

Friday, October 15:
  Wayne State      0 at MSU-Mankato      8 NC     Box        2:05 pm    
  Wisconsin        2 at Ohio State       1        Box        7:00 pm    
  Team Finland     4 at Minn-Duluth      1 EX     Box        7:05 pm    
  St. Cloud        1 at Minnesota       10        Box        7:05 pm    

Saturday, October 16:
  Wayne State      2 at MSU-Mankato      8 NC     Box        2:05 pm    
  Minnesota       10 at St. Cloud        1        Box        3:05 pm    
  Wisconsin        1 at Ohio State       1    OT  Box        4:00 pm    
  Team Finland     3 at Minn-Duluth      6 EX     Box        7:05 pm    

Tuesday, October 19:
  Team Finland     4 at St. Cloud        1 EX     Box        7:05 pm    

Friday, October 22:
  Wisconsin        5 at Findlay          1 NC     Box        7:00 pm    
  Bemidji State    3 at Minn-Duluth     12        Box        7:05 pm    
  Ohio State       2 at St. Cloud        3    OT  Box        7:05 pm    

Saturday, October 23:
  Minnesota        3 at Providence       1 NC     Box        2:00 pm    
  Wisconsin        5 at Wayne State      0 NC     Box        2:00 pm    
  Ohio State       6 at St. Cloud        2        Box        3:05 pm    
  Bemidji State    6 at Minn-Duluth      8        Box        7:05 pm    

Sunday, October 24:
  Minnesota        0 at Providence       1 NC     Box        2:00 pm    

Friday, October 29:
  MSU-Mankato      1 at Niagara          7 NC     Box        3:00 pm    
  Minnesota        3 at Northeastern     1 NC     Box        7:00 pm    
  Wisconsin        6 at St. Cloud        1        Box        7:05 pm    
  Wayne State      1 at Bemidji State    7 NC     Box        7:05 pm    

Saturday, October 30:
  Ohio State       2 at Minn-Duluth      4        Box        2:05 pm    
  Wisconsin        5 at St. Cloud        0        Box        3:05 pm    
  Minnesota        1 at Northeastern     4 NC     Box        7:00 pm    
  MSU-Mankato      1 at St. Lawrence     3 NC     Box        7:00 pm    
  Wayne State      0 at Bemidji State    4 NC     Box        7:05 pm    

Sunday, October 31:
  MSU-Mankato      0 at St. Lawrence     7 NC     Box       12:00 pm    
  Ohio State       1 at Minn-Duluth      7        Box        1:05 pm    

Friday, November 5:
  Brown            0 at Minnesota        4 NC     Box        7:00 pm    
  Findlay          3 at Ohio State       2 NC     Box        7:00 pm    
  Harvard          3 at Wisconsin        1 NC     Box        7:00 pm    
  Minn-Duluth     10 at St. Cloud        0        Box        7:05 pm    

Saturday, November 6:
  St. Benedict's   1 at Bemidji State    5 NC     Box        2:05 pm    
  Minn-Duluth     15 at St. Cloud        0        Box        3:05 pm    

Sunday, November 7:
  Brown            3 at Wisconsin        2 NC     Box        1:00 pm    
  Harvard          8 at Minnesota        3 NC     Box        2:00 pm    
  Ohio State       2 at Findlay          5 NC     Box        2:00 pm    

Friday, November 12:
  St. Cloud        2 at MSU-Mankato      1        Box        2:05 pm    
  Minnesota        3 at Ohio State       0        Box        7:00 pm    

Saturday, November 13:
  St. Cloud        3 at MSU-Mankato      3    OT  Box        2:05 pm    
* Bemidji State    4 at Wisconsin        7        Box        3:05 pm    
  Minnesota        7 at Ohio State       1        Box        7:00 pm    
* - Hobbs Ice Arena (Eau Claire, WI)

Sunday, November 14:
* Bemidji State    1 at Wisconsin        3        Box        3:05 pm    
* - Hobbs Ice Arena (Eau Claire, WI)

Tuesday, November 16:
  St. Benedict's   0 at St. Cloud        6 NC     Box        7:05 pm    

Thursday, November 18:
  Wis-Superior     3 at St. Cloud        7 NC     Box        7:05 pm    

Friday, November 19:
  Minnesota        7 at Wisconsin        4        Box        7:05 pm    
  Ohio State       3 at Bemidji State    4        Box        7:05 pm    
  MSU-Mankato      4 at Minn-Duluth     10        Box        8:05 pm    

Saturday, November 20:
  Minnesota        5 at Wisconsin        0        Box        7:05 pm    
  MSU-Mankato      0 at Minn-Duluth      7        Box        7:05 pm    
  Ohio State       1 at Bemidji State    3        Box        7:05 pm    

Monday, November 22:
  Bemidji State    2 at Augsburg         0 NC     Box        7:05 pm    

Tuesday, November 23:
  Gustav Adolphus  4 at St. Cloud        5 NC OT  Box        7:05 pm    
  MSU-Mankato      1 at Minnesota        7        Box        7:05 pm    

Saturday, November 27:
* Yale             1 vs Ohio State       0 NC     Box        2:00 pm    
  Bemidji State    3 at MSU-Mankato      4    OT  Box        2:05 pm    
* Wisconsin        4 at Princeton        4 NC OT  Box        5:00 pm    
* - Princeton Tournament

Sunday, November 28:
* Yale             1 vs Wisconsin        3 NC     Box       11:00 am    
* Ohio State       0 at Princeton        2 NC     Box        1:30 pm    
  Bemidji State    1 at MSU-Mankato      4        Box        2:05 pm    
* - Princeton Tournament

Friday, December 3:
  Bemidji State    4 at Wayne State      3 NC OT  Box        7:00 pm    
  Minn-Duluth      5 at Minnesota        4        Box        7:05 pm    
  MSU-Mankato      2 at Wisconsin        3        Box        7:05 pm    

Saturday, December 4:
  Bemidji State   15 at Wayne State      3 NC     Box        2:00 pm    
  Minn-Duluth      1 at Minnesota        0        Box        7:05 pm    
  MSU-Mankato      2 at Wisconsin        5        Box        7:05 pm    

Friday, December 10:
  Ohio State       2 at MSU-Mankato      0        Box        2:05 pm    
  St. Cloud        1 at Bemidji State    4        Box        3:05 pm    
  Minn-Duluth      2 at Princeton        2 NC OT  Box        7:00 pm    

Saturday, December 11:
  Dartmouth        4 at Minnesota        5 NC     Box        1:00 pm    
  Ohio State       2 at MSU-Mankato      0        Box        2:05 pm    
  St. Cloud        1 at Bemidji State    1    OT  Box        3:05 pm    
  Minn-Duluth      3 at Princeton        0 NC     Box        7:00 pm    

Sunday, December 12:
  Dartmouth        3 at Minnesota        4 NC     Box        1:00 pm    
  MSU-Mankato      6 at Augsburg         2 NC     Box        7:05 pm    

Friday, December 17:
  St. Cloud        2 at Minn-Duluth      7        Box        7:05 pm    

Saturday, December 18:
  St. Cloud        2 at Minn-Duluth      9        Box        7:05 pm    

Wednesday, December 29:
* Wisconsin        2 at Dartmouth       13 NC     Box       12:30 pm    
* - Dartmouth Invitational

Thursday, December 30:
* Northeastern    15 vs Wisconsin        0 NC     Box        4:00 pm    
* - Dartmouth Invitational

Friday, December 31:
* Wisconsin        0 vs Concordia (QUE)  9 EX               10:30 am    
* - Dartmouth Invitational

Saturday, January 1:
  Ohio State       0 at New Hampshire    7 NC     Box        7:00 pm    

Sunday, January 2:
  Ohio State       0 at New Hampshire    5 NC     Box        2:00 pm    

Friday, January 7:
  Bemidji State    9 at Concordia (MN)   0 NC     Box        7:00 pm    
  Findlay          4 at MSU-Mankato      3 NC     Box        7:00 pm    
  St. Cloud        5 at Augsburg         4 NC     Box        7:05 pm    
  Team USA         7 at Minnesota        0 EX     Box        7:05 pm    

Saturday, January 8:
  MSU-Mankato      6 at Gustav Adolphus  2 NC     Box        2:00 pm    
  Augsburg         0 at St. Cloud        3 NC     Box        3:05 pm    
  Concordia (MN)   2 at Bemidji State    7 NC     Box        7:05 pm    
* Team USA        12 at Wisconsin        0 EX     Box          TBA      
* - Blue Line Ice Center (Fond du Lac, WI)

Sunday, January 9:
  Gustav Adolphus  3 at MSU-Mankato      7 NC     Box        2:05 pm    

Monday, January 10:
  Minnesota        4 at Bemidji State    2        Box        7:05 pm    

Tuesday, January 11:
  Minnesota       11 at Bemidji State    1        Box        7:05 pm    

Friday, January 14:
  Minnesota        7 at MSU-Mankato      1        Box        2:05 pm    
  Bemidji State    0 at Ohio State       2        Box        7:00 pm    
  Wisconsin        3 at Minn-Duluth      6        Box        7:05 pm    

Saturday, January 15:
  Minnesota       10 at MSU-Mankato      0        Box        2:05 pm    
  Bemidji State    3 at Ohio State       2        Box        4:00 pm    
  Wisconsin        1 at Minn-Duluth     14        Box        7:05 pm    

Sunday, January 16:
  Bemidji State    4 at Findlay          2 NC     Box        7:00 pm    

Friday, January 21:
  Providence       7 at St. Cloud        1 NC     Box        3:05 pm    
  Bemidji State    1 at Minnesota        6        Box        7:05 pm    

Saturday, January 22:
  Ohio State       2 at Wisconsin        6        Box        1:05 pm    
  Providence       4 at St. Cloud        3 NC OT  Box        3:05 pm    
  Bemidji State    0 at Minnesota       10        Box        7:05 pm    
* St. Lawrence     1 vs Minn-Duluth      3 NC     Box        8:00 pm    
* - Lake Placid Tournament

Sunday, January 23:
  Ohio State       2 at Wisconsin        3        Box        1:05 pm    
* Minn-Duluth      7 vs Concordia (QUE)  1 EX     Box        3:00 pm    
* - Lake Placid Tournament Championship

Thursday, January 27:
  New Hampshire    5 at St. Cloud        1 NC     Box        7:00 pm    

Friday, January 28:
  Minn-Duluth      1 at Ohio State       1    OT  Box        7:05 pm    
  MSU-Mankato      2 at St. Cloud        3        Box        7:05 pm    
  Wisconsin        4 at Bemidji State    2        Box        7:05 pm    

Saturday, January 29:
  New Hampshire    2 at Minnesota        6 NC     Box        1:00 pm    
  MSU-Mankato      4 at St. Cloud        5    OT  Box        3:05 pm    
  Minn-Duluth      9 at Ohio State       0        Box        7:05 pm    
  Wisconsin        6 at Bemidji State    2        Box        7:05 pm    

Sunday, January 30:
  New Hampshire    4 at Minnesota        5 NC     Box        1:00 pm    

Tuesday, February 1:
  Gustav Adolphus  0 at Bemidji State    6 NC     Box        2:05 pm    

Friday, February 4:
  MSU-Mankato      2 at Bemidji State    2    OT  Box        7:05 pm    
  Ohio State       1 at Minnesota        4        Box        7:05 pm    

Saturday, February 5:
  St. Cloud        0 at Wisconsin        3        Box        1:05 pm    
  Minn-Duluth      1 at New Hampshire    5 NC     Box        3:00 pm    
  MSU-Mankato      5 at Bemidji State    4        Box        7:05 pm    
  Ohio State       0 at Minnesota        6        Box        7:05 pm    

Sunday, February 6:
  Minn-Duluth      2 at New Hampshire    3 NC     Box       11:00 am    
  St. Cloud        1 at Wisconsin        4        Box        1:05 pm    

Tuesday, February 8:
  MSU-Mankato      3 at Minnesota        8        Box        7:05 pm    
  St. Mary's (MN)  0 at St. Cloud        5 NC     Box        7:05 pm    

Friday, February 11:
  Wisconsin        6 at MSU-Mankato      2        Box        2:05 pm    
  Cornell          2 at Ohio State       0 NC     Box        7:00 pm    
  Bemidji State    1 at St. Cloud        3        Box        7:05 pm    
  Minnesota        4 at Minn-Duluth      3        Box        7:05 pm    

Saturday, February 12:
  St. Lawrence     3 at Ohio State       0 NC     Box        1:00 pm    
  Wisconsin        6 at MSU-Mankato      1        Box        2:05 pm    
  Bemidji State    5 at St. Cloud        2        Box        3:05 pm    
  Minnesota        2 at Minn-Duluth      2    OT  Box        7:05 pm    

Friday, February 18:
  MSU-Mankato      0 at Ohio State       7        Box        7:00 pm    
  St. Cloud        0 at Minnesota        5        Box        7:05 pm    

Saturday, February 19:
  Minn-Duluth      6 at Bemidji State    0        Box        2:05 pm    
  Minnesota        5 at St. Cloud        2        Box        3:05 pm    
  MSU-Mankato      2 at Ohio State       4        Box        7:00 pm    

Sunday, February 20:
  MSU-Mankato      3 at Findlay          6 NC     Box        2:00 pm    
  Minn-Duluth     10 at Bemidji State    1        Box        2:05 pm    

Friday, February 25:
  Minn-Duluth      3 at MSU-Mankato      1        Box        2:05 pm    
  St. Cloud        2 at Ohio State       2    OT  Box        7:00 pm    

Saturday, February 26:
  Minn-Duluth      9 at MSU-Mankato      2        Box        2:05 pm    
  Wisconsin        3 at Minnesota       11        Box        2:05 pm    
  St. Cloud        2 at Ohio State       0        Box        7:00 pm    

Sunday, February 27:
  St. Cloud        6 at Findlay          4 NC     Box        2:00 pm    
  Wisconsin        2 at Minnesota        4        Box        2:05 pm    

Thursday, March 2:
* MSU-Mankato      0 vs Minnesota       10 NC     Box       12:00 pm    
* Bemidji State    2 vs Wisconsin        9 NC     Box        4:00 pm    
* Ohio State       3 vs St. Cloud        2 NC     Box        8:00 pm    
* - WCHA Quarterfinal (Bloomington, MN)

Friday, March 3:
* Wisconsin        0 vs Minnesota        5 NC     Box        3:30 pm    
* Ohio State       1 vs Minn-Duluth      7 NC     Box        7:00 pm    
* - WCHA Semifinal (Bloomington, MN)

Saturday, March 4:
* Wisconsin        2 vs Ohio State       4 NC     Box        3:30 pm    
# Minnesota        0 vs Minn-Duluth      2 NC     Box        7:00 pm    
* - WCHA Consolation (Bloomington, MN)
# - WCHA Championship (Bloomington, MN)

Friday, March 24:
* Minnesota        3 vs Minn-Duluth      2 NC     Box        8:00 pm    
* - AWCHA Division I Semifinal at Northeastern

Saturday, March 25:
* Dartmouth        5 vs Minn-Duluth      4 NC     Box        4:00 pm    
# Minnesota        4 vs Brown            2 NC     Box        7:00 pm    
* - AWCHA Division I Third Place at Northeastern
# - AWCHA Division I Championship at Northeastern


152172835 Pages Accessed Since February 12, 2005