Collegehockeystats.com - 2000-2001 Season
1999-2000 Archives    2001-2002 Season

All Leagues Recent Scores Upcoming Games
ECAC Division I Men College Hockey America Schedules & Results Standings
ECAC Division I Women MAAC Overall Statistics Conference Statistics
ECAC Division III Women WCHA Men Rosters Team Statistics
ECAC East WCHA Women Saturday, November 25, 2017  12:23:37 AM  EST 
ECAC Northeast NESCAC Friday, November 24, 2017  11:23:37 PM  CST 
ECAC West SUNYAC Friday, November 24, 2017  10:23:37 PM  MST 
GLWHA Women's Independents Friday, November 24, 2017  8:23:37 PM  AST 

SUNYAC - Schedules & Results


SUNYAC
Brockport
Buffalo State
Cortland
Fredonia
Geneseo
Oswego
Plattsburgh
Potsdam
Select from the list at the right to view the season schedule and results for a single team, or scroll down to see the complete composite schedule for all SUNYAC teams.



SUNYAC - 2000-2001 Composite Schedule
Sunday, October 15:
  Humber             0 at Oswego             8 EX                 2:00 pm    
  Seneca             4 at Fredonia           3 EX      Box        2:00 pm    

Tuesday, October 17:
  Humber             7 at Brockport          9 EX      Box        7:00 pm    

Friday, October 20:
* Oswego             3 vs RIT                6 NC      Box        4:00 pm    
# Neumann            2 at Fredonia           4 NC      Box        7:30 pm    
* - Blue Devil Invitational at Fredonia
# - Blue Devil Invitational

Saturday, October 21:
* Oswego            11 vs Neumann            0 NC      Box        4:00 pm    
# RIT                7 at Fredonia           2 NC      Box        7:30 pm    
* - Blue Devil Invitational Consolation
# - Blue Devil Invitational Championship

Tuesday, October 24:
  Fredonia           1 at Findlay            5 NC      Box        7:05 pm    

Friday, October 27:
* Fredonia           3 vs Johnson & Wales    1 NC      Box        4:00 pm    
# Geneseo            4 vs RIT                8 NC      Box        4:00 pm    
& Cortland           3 at Potsdam            5 NC      Box        7:00 pm    
% Hobart             5 at Brockport          6 NC  OT  Box        7:00 pm    
* Lawrence           2 at Buffalo State      6 NC      Box        7:00 pm    
* - Buffalo State All Sport Invitational
# - Chase Rochester Cup at Brockport
& - Pepsi Invitational
% - Chase Rochester Cup

Saturday, October 28:
* Neumann            1 vs Cortland           8 NC      Box        3:00 pm    
# Fredonia           8 vs Lawrence           0 NC      Box        4:00 pm    
& Hobart             1 at Geneseo            3 NC      Box        4:00 pm    
  Elmira             3 at Oswego             7 NC      Box        7:00 pm    
  Humber             2 at Plattsburgh        7 EX      Box        7:00 pm    
# Johnson & Wales    5 at Buffalo State      7 NC      Box        7:00 pm    
% Brockport          1 vs RIT               10 NC      Box        7:30 pm    
* - Pepsi Invitational at Potsdam
# - Buffalo State All Sport Invitational
& - Chase Rochester Cup Consolation
% - Chase Rochester Cup Championship at Geneseo

Sunday, October 29:
* Neumann            1 at Potsdam           10 NC      Box        3:00 pm    
* - Pepsi Invitational

Tuesday, October 31:
  Cortland           2 at Hobart             4 NC      Box        7:30 pm    

Friday, November 3:
  Cortland           4 at Geneseo            6 SU      Box        7:00 pm    
  Oswego             5 at Brockport          1 SU      Box        7:00 pm    
  Plattsburgh        6 at Fredonia           0 SU      Box        7:00 pm    
  Potsdam            3 at Buffalo State      1 SU      Box        7:00 pm    

Saturday, November 4:
  Oswego             7 at Geneseo            3 SU      Box        2:00 pm    
  Cortland           4 at Brockport          1 SU      Box        7:00 pm    
  Plattsburgh       12 at Buffalo State      3 SU      Box        7:00 pm    
  Potsdam            3 at Fredonia           3 SU  OT  Box        7:00 pm    

Tuesday, November 7:
  Hobart             7 at Buffalo State      1 NC      Box        7:00 pm    

Friday, November 10:
  Buffalo State      1 at Cortland           4 SU      Box        7:00 pm    
  Fredonia           4 at Oswego             0 SU      Box        7:00 pm    
  Plattsburgh        6 at Geneseo            4 SU      Box        7:00 pm    
  Potsdam            1 at Brockport          1 SU  OT  Box        7:00 pm    

Saturday, November 11:
  Buffalo State      1 at Oswego             7 SU      Box        7:00 pm    
  Fredonia           3 at Cortland           1 SU      Box        7:00 pm    
  Plattsburgh        9 at Brockport          1 SU      Box        7:00 pm    
  Potsdam            4 at Geneseo            3 SU  OT  Box        7:00 pm    

Tuesday, November 14:
  RIT               13 at Geneseo            0 NC      Box        7:00 pm    

Wednesday, November 15:
  Brockport          3 at Elmira            12 NC      Box        7:30 pm    

Thursday, November 16:
  Fredonia           1 at Hobart             1 NC  OT  Box        7:30 pm    

Saturday, November 18:
  Buffalo State      4 at Manhattanville     3 NC      Box        4:00 pm    
  Elmira             2 at Plattsburgh        5 NC      Box        7:00 pm    

Sunday, November 19:
  Buffalo State      2 at Manhattanville     3 NC      Box        2:00 pm    

Tuesday, November 21:
  Cortland           4 at Skidmore           5 NC      Box        7:10 pm    

Friday, November 24:
* Norwich            3 vs Potsdam            4 NC      Box        4:00 pm    
# Plattsburgh        0 at Middlebury         3 NC      Box        7:30 pm    
* - Primelink Great Northern Shootout at Middlebury
# - Primelink Great Northern Shootout

Saturday, November 25:
* Colby              4 vs Brockport          1 NC      Box        3:30 pm    
# Oswego             6 vs Southern Maine     4 NC      Box        3:30 pm    
& Cortland           3 vs Mass. College      2 NC  OT  Box        4:00 pm    
  Geneseo            4 at Manhattanville     2 NC      Box        4:00 pm    
% Norwich            1 vs Plattsburgh        6 NC      Box        4:00 pm    
+ Potsdam            0 at Middlebury         3 NC      Box        7:30 pm    
* - Face-Off Classic at Bowdoin
# - PAL Tournament at New Hampshire College
& - Babson Invitational Tournament
% - Primelink Great Northern Shootout Consolation
+ - Primelink Great Northern Shootout Championship

Sunday, November 26:
  Geneseo            7 at Skidmore           2 NC      Box        1:40 pm    
* Brockport          3 vs Bowdoin            3 NC  OT  Box        2:00 pm    
# Cortland           3 at Babson             4 NC      Box        4:00 pm    
& Oswego             9 vs Saint Anselm       3 NC      Box        4:00 pm    
* - Face-Off Classic at Colby
# - Babson Invitational Tournament Championship
& - PAL Tournament Championship

Tuesday, November 28:
  Geneseo            1 at Hobart             8 NC      Box        7:30 pm    

Friday, December 1:
  Brockport          4 at Buffalo State      7 SU      Box        7:00 pm    
  Cortland           2 at Plattsburgh        5 SU      Box        7:00 pm    
  Geneseo            2 at Fredonia           5 SU      Box        7:00 pm    
  Oswego             7 at Potsdam            3 SU      Box        7:00 pm    

Saturday, December 2:
  Brockport          1 at Fredonia           4 SU      Box        7:00 pm    
  Cortland           2 at Potsdam            6 SU      Box        7:00 pm    
  Geneseo            5 at Buffalo State      3 SU      Box        7:00 pm    
  Oswego             3 at Plattsburgh        6 SU      Box        7:00 pm    

Tuesday, December 5:
  Buffalo State      3 at Fredonia           2 SU  OT  Box        7:00 pm    
  Cortland           1 at Oswego             9 SU      Box        7:00 pm    
  Geneseo            5 at Brockport          0 SU      Box        7:00 pm    
  Plattsburgh        3 at Potsdam            5 SU      Box        7:00 pm    

Friday, December 8:
* Geneseo            6 vs Hobart             5 NC      Box        4:00 pm    
  Plymouth State     1 at Fredonia           2 NC      Box        7:00 pm    
  Oswego             1 at Elmira             3 NC      Box        7:30 pm    
# Mass. College      3 at Brockport          4 NC      Box        8:00 pm    
* - Hamilton Invitational
# - Jimmy Mac Invitational

Saturday, December 9:
  Potsdam            2 at Norwich            1 NC      Box        3:00 pm    
* Geneseo           12 vs N.E. College       3 NC      Box        4:00 pm    
  Amherst            0 at Plattsburgh        4 NC      Box        7:00 pm    
  Plymouth State     1 at Buffalo State     10 NC      Box        7:00 pm    
# Skidmore           5 at Brockport          4 NC  OT  Box        7:30 pm    
* - Hamilton Invitational Championship
# - Jimmy Mac Invitational

Friday, December 15:
  Neumann            2 at Buffalo State      8 NC      Box        7:00 pm    

Saturday, December 16:
  Neumann            6 at Buffalo State      9 NC      Box        7:00 pm    

Saturday, December 30:
* Potsdam            8 vs Plymouth State     1 NC      Box        4:00 pm    
* - Lever 2000/shaw's Holiday Tournament at NEC

Sunday, December 31:
* Potsdam            1 at N.E. College       3 NC      Box        1:00 pm    
* - Lever 2000/shaw's Holiday Tournament

Friday, January 5:
* Hobart             2 at Plattsburgh        5 NC      Box        7:30 pm    
* - Plattsburgh Classic

Saturday, January 6:
* RIT                8 at Plattsburgh        2 NC      Box        4:00 pm    
  Humber             3 at Cortland           4 EX      Box        7:00 pm    
  Potsdam            4 at Manhattanville     2 NC      Box        7:30 pm    
* - Plattsburgh Classic Championship

Tuesday, January 9:
  Brockport          3 at N.E. College       9 NC      Box        7:00 pm    
  Cortland           4 at Hamilton           1 NC      Box        7:00 pm    
  Norwich            3 at Plattsburgh        4 NC      Box        7:00 pm    

Wednesday, January 10:
  Fredonia           4 at Humber             3 EX  OT  Box        4:00 pm    
  Elmira             8 at Geneseo            6 NC      Box        7:00 pm    

Friday, January 12:
  Manhattanville     4 at Oswego             9 NC      Box        7:00 pm    
  Buffalo State      2 at Milwaukee S. E.    1 NC      Box        7:05 pm    
  Cortland           3 at RIT                9 NC      Box        7:30 pm    

Saturday, January 13:
  Brockport          1 at Hobart             3 NC      Box        4:00 pm    
  Manhattanville     3 at Cortland           4 NC  OT  Box        7:00 pm    
  Buffalo State      5 at Milwaukee S. E.    2 NC      Box        7:05 pm    
  Fredonia           2 at RIT                4 NC      Box        7:30 pm    
  Plattsburgh        1 at Elmira             4 NC      Box        7:30 pm    

Tuesday, January 16:
  Hamilton           3 at Oswego             8 NC      Box        7:00 pm    
  Middlebury         0 at Plattsburgh        3 NC      Box        7:00 pm    

Friday, January 19:
  Elmira             7 at Fredonia           3 NC      Box        7:00 pm    
  Oswego             3 at RIT                3 NC  OT  Box        7:30 pm    

Saturday, January 20:
  Brockport          2 at Manhattanville     8 NC      Box        2:00 pm    
  Geneseo            6 at Lebanon Valley     3 NC      Box        2:00 pm    
  Cortland           3 at Mass. College      2 NC  OT  Box        6:00 pm    
  Hobart             2 at Fredonia           3 NC      Box        7:00 pm    
  RIT                4 at Oswego             2 NC      Box        7:00 pm    
  Williams           2 at Plattsburgh        3 NC  OT  Box        7:00 pm    
  Potsdam            1 at Elmira             5 NC      Box        7:30 pm    

Sunday, January 21:
  Geneseo            7 at Neumann            1 NC      Box        2:15 pm    

Tuesday, January 23:
  Elmira             4 at Cortland           3 NC      Box        7:00 pm    
  Plattsburgh        4 at Colby              1 NC      Box        7:00 pm    
  RIT               14 at Brockport          2 NC      Box        7:00 pm    
  Buffalo State      5 at Hobart             5 NC  OT  Box        7:30 pm    

Friday, January 26:
  Buffalo State      4 at Potsdam            6 SU      Box        7:00 pm    
  Brockport          0 at Oswego             7 SU      Box        7:00 pm    
  Fredonia           2 at Plattsburgh        3 SU      Box        7:00 pm    
  Geneseo            2 at Cortland           2 SU  OT  Box        7:00 pm    

Saturday, January 27:
  Buffalo State      1 at Plattsburgh        7 SU      Box        7:00 pm    
  Brockport          2 at Cortland           5 SU      Box        7:00 pm    
  Fredonia           0 at Potsdam            2 SU      Box        7:00 pm    
  Geneseo            4 at Oswego             3 SU      Box        7:00 pm    

Tuesday, January 30:
  Williams           3 at Oswego             6 NC      Box        7:00 pm    

Friday, February 2:
  Brockport          3 at Potsdam            6 SU      Box        7:00 pm    
  Cortland           5 at Buffalo State      4 SU  OT  Box        7:00 pm    
  Geneseo            3 at Plattsburgh        4 SU      Box        7:00 pm    
  Oswego             3 at Fredonia           2 SU  OT  Box        7:00 pm    

Saturday, February 3:
  Brockport          3 at Plattsburgh       12 SU      Box        7:00 pm    
  Cortland           2 at Fredonia           2 SU  OT  Box        7:00 pm    
  Geneseo            3 at Potsdam            3 SU  OT  Box        7:00 pm    
  Oswego             4 at Buffalo State      2 SU      Box        7:00 pm    

Tuesday, February 6:
  Potsdam            5 at Hobart             2 NC      Box        7:30 pm    

Friday, February 9:
  Buffalo State      8 at Brockport          5 SU      Box        7:00 pm    
  Fredonia           4 at Geneseo            1 SU      Box        7:00 pm    
  Plattsburgh        6 at Cortland           3 SU      Box        7:00 pm    
  Potsdam            1 at Oswego             5 SU      Box        7:00 pm    

Saturday, February 10:
  Buffalo State      9 at Geneseo            4 SU      Box        7:00 pm    
  Fredonia           8 at Brockport          3 SU      Box        7:00 pm    
  Plattsburgh        5 at Oswego             2 SU      Box        7:00 pm    
  Potsdam            5 at Cortland           3 SU      Box        7:00 pm    

Tuesday, February 13:
  Brockport          3 at Geneseo           10 SU      Box        7:00 pm    
  Fredonia           5 at Buffalo State      2 SU      Box        7:00 pm    
  Oswego             5 at Cortland           1 SU      Box        7:00 pm    
  Potsdam            0 at Plattsburgh        5 SU      Box        7:00 pm    

Friday, February 16:
* Cortland           0 at Potsdam            4 NC      Box        7:00 pm    
* Geneseo            6 at Fredonia           0 NC      Box        7:00 pm    
* - SUNYAC First Round

Saturday, February 17:
* Cortland           5 at Potsdam            7 NC      Box        7:00 pm    
* Geneseo            4 at Fredonia           1 NC      Box        7:00 pm    
* - SUNYAC First Round

Friday, February 23:
* Geneseo            2 at Plattsburgh        8 NC      Box        7:00 pm    
* Potsdam            4 at Oswego             3 NC      Box        7:00 pm    
* - SUNYAC Semifinals

Saturday, February 24:
* Geneseo            1 at Plattsburgh        7 NC      Box        7:00 pm    
* Potsdam            7 at Oswego             2 NC      Box        7:00 pm    
* - SUNYAC Semifinals

Friday, March 2:
* Potsdam            3 at Plattsburgh        6 NC      Box        7:00 pm    
* - SUNYAC Championship

Saturday, March 3:
* Potsdam            6 at Plattsburgh        2 NC      Box        7:00 pm    
* - SUNYAC Championship

Sunday, March 4:
* Potsdam            1 at Plattsburgh        5 NC      Box       12:00 pm    
* - SUNYAC Championship

Friday, March 9:
* Plattsburgh        3 at Middlebury         1 NC      Box        7:00 pm    
* - NCAA Division III Quarterfinals

Saturday, March 10:
* Plattsburgh        5 at Middlebury         2 NC      Box        7:00 pm    
* - NCAA Division III Quarterfinals

Friday, March 16:
* Plattsburgh        5 vs Wis-Superior       3 NC      Box        3:30 pm    
* - NCAA Division III Semifinal at RIT

Saturday, March 17:
* Plattsburgh        6 at RIT                2 NC      Box        7:00 pm    
* - NCAA Division III Championship


152449709 Pages Accessed Since February 12, 2005