NCHA Men - Schedules & Results


NCHA Men
St. Norbert
St. Scholastica
Wisconsin-Eau Claire
Wisconsin-River Falls
Wisconsin-Stevens Point
Wisconsin-Stout
Wisconsin-Superior
Select from the list at the right to view the season schedule and results for a single team, or scroll down to see the complete composite schedule for all NCHA Men teams.



NCHA Men - 2010-2011 Composite Schedule
Friday, October 22:
  Wis-Stout          2 at Concordia (WI)     0 NC      Box        8:00 pm    

Saturday, October 23:
  Lawrence           5 at Wis-Stevens Pt.    4 NC      Box        7:00 pm    
  Wis-River Falls    8 at Concordia (WI)     1 NC      Box        7:30 pm    

Monday, October 25:
  Wis-Stout          5 at Marian             6 NC      Box        7:00 pm    

Friday, October 29:
  Wis-Stout          1 at St. Norbert        3 NH      Box        7:00 pm    
  Wis-Stevens Pt.    7 at St. Scholastica    1 NH      Box        7:05 pm    
  Wis-Superior       3 at Wis-River Falls    5 NH      Box        7:05 pm    

Saturday, October 30:
  Wis-Stout          3 at St. Norbert        6 NH      Box        4:00 pm    
  Lawrence           2 at Wis-Eau Claire     6 NC      Box        7:00 pm    
  Wis-Stevens Pt.    4 at St. Scholastica    3 NH      Box        7:05 pm    
  Wis-Superior       3 at Wis-River Falls    2 NH      Box        7:05 pm    

Thursday, November 4:
  Wis-Superior       3 at St. John's         2 NC      Box        7:00 pm    
  Wis-Stout          4 at Saint Mary's       3 NC      Box        7:30 pm    

Friday, November 5:
  St. Norbert        3 at Hamline            4 NC      Box        7:00 pm    
  St. Scholastica    4 at Concordia (MN)     1 NC      Box        7:00 pm    
  Wis-Eau Claire     4 at Gustavus Adolphus  3 NC      Box        7:00 pm    
  Wis-River Falls    2 at Augsburg           2 NC  OT  Box        7:05 pm    
  Wis-Stevens Pt.    2 at Bethel             0 NC      Box        7:30 pm    

Saturday, November 6:
  St. Scholastica    4 at St. John's         3 NC      Box        2:00 pm    
  Wis-Superior       2 at Concordia (MN)     0 NC      Box        2:00 pm    
  St. Norbert        3 at Bethel             2 NC      Box        7:00 pm    
  Wis-River Falls    0 at Gustavus Adolphus  2 NC      Box        7:00 pm    
  Wis-Stevens Pt.    5 at Hamline            1 NC      Box        7:00 pm    
  Wis-Stout          3 at St. Thomas         0 NC      Box        7:00 pm    
  Wis-Eau Claire     1 at Augsburg           2 NC  OT  Box        7:05 pm    

Friday, November 12:
  St. Norbert        3 at Wis-Stevens Pt.    2 NH      Box        7:00 pm    
  Wis-Superior       1 at Marian             3 NC      Box        7:00 pm    
  Wis-Eau Claire     2 at Wis-River Falls    3 NH      Box        7:05 pm    
  St. Scholastica    5 at Wis-Stout          7 NH      Box        7:30 pm    

Saturday, November 13:
  St. Norbert        2 at Wis-Stevens Pt.    0 NH      Box        7:00 pm    
  Wis-Eau Claire     6 at Wis-River Falls    3 NH      Box        7:05 pm    
  St. Scholastica    1 at Wis-Stout          4 NH      Box        7:30 pm    

Friday, November 19:
  Wis-River Falls    1 at St. Norbert        3 NH      Box        7:00 pm    
  Wis-Superior       4 at Wis-Eau Claire     2 NH      Box        7:00 pm    
  Wis-Stout          4 at Wis-Stevens Pt.    1 NH      Box        7:00 pm    

Saturday, November 20:
  Wis-River Falls    1 at St. Norbert        2 NH      Box        7:00 pm    
  Wis-Superior       4 at Wis-Eau Claire     1 NH      Box        7:00 pm    
  Wis-Stout          5 at Wis-Stevens Pt.    4 NH  OT  Box        7:00 pm    
  Northland          2 at St. Scholastica    6 NC      Box        7:05 pm    

Tuesday, November 23:
  St. Norbert        2 at Lake Forest        1 NC      Box        7:30 pm    

Friday, November 26:
* St. Norbert        4 vs Marian             1 NC      Box        3:30 pm    
# St. Scholastica    2 at Lawrence           4 NC      Box        7:00 pm    
& Wis-Eau Claire     4 at Adrian             3 NC  OT  Box        7:00 pm    
* - MCHA/NCHA Thanksgiving Showdown at Lawrence
# - MCHA/NCHA Thanksgiving Showdown
& - Adrian Tournament

Saturday, November 27:
* Wis-Eau Claire     2 vs Geneseo            0 NC      Box        3:00 pm    
# St. Scholastica    6 vs Marian             5 NC  OT  Box        3:30 pm    
& St. Norbert        5 at Lawrence           0 NC      Box        7:00 pm    
  St. Thomas         8 at Wis-Superior       6 NC      Box        7:05 pm    
* - Adrian Tournament
# - MCHA/NCHA Thanksgiving Showdown at Lawrence
& - MCHA/NCHA Thanksgiving Showdown

Friday, December 3:
  Lake Forest        0 at Wis-River Falls    3 NC      Box        7:05 pm    
  St. Norbert        6 at St. Scholastica    1 NH      Box        7:05 pm    
  Wis-Eau Claire     4 at Wis-Stout          3 NH      Box        7:30 pm    
  Wis-Stevens Pt.    1 at Wis-Superior       2 NH      Box        7:35 pm    

Saturday, December 4:
  Wis-Stout          2 at Wis-Eau Claire     5 NH      Box        7:00 pm    
  Lake Forest        1 at Wis-River Falls    5 NC      Box        7:05 pm    
  St. Norbert        1 at St. Scholastica    2 NH      Box        7:05 pm    
  Wis-Stevens Pt.    2 at Wis-Superior       4 NH      Box        7:05 pm    

Tuesday, December 7:
  Lawrence           1 at Wis-Superior       1 NC  OT  Box        7:05 pm    

Friday, December 10:
  Wis-Stevens Pt.    2 at Wis-Eau Claire     4 NH      Box        7:00 pm    
  St. Scholastica    3 at Wis-Superior       1 NH      Box        7:05 pm    
  Wis-River Falls    3 at Wis-Stout          4 NH      Box        7:30 pm    

Saturday, December 11:
  Wis-Stevens Pt.    3 at Wis-Eau Claire     2 NH      Box        7:00 pm    
  St. Scholastica    3 at Wis-Superior       7 NH      Box        7:05 pm    

Thursday, December 30:
* Hobart             6 vs Wis-Stevens Pt.    3 NC      Box        4:00 pm    
* - Pathfinder Bank Oswego Hockey Classic

Friday, December 31:
* Wis-Stevens Pt.    1 at Oswego             6 NC      Box        4:00 pm    
* - Pathfinder Bank Oswego Hockey Classic Third Place

Friday, January 7:
  Concordia (MN)     2 at Wis-Stevens Pt.    6 NC      Box        7:00 pm    
  St. John's         0 at St. Norbert        6 NC      Box        7:00 pm    
  St. Thomas         3 at Wis-Eau Claire     4 NC      Box        7:00 pm    
  Bethel             2 at St. Scholastica    3 NC      Box        7:05 pm    
  Hamline            4 at Wis-Superior       1 NC      Box        7:05 pm    
  Saint Mary's       1 at Wis-River Falls    4 NC      Box        7:05 pm    
  Augsburg           2 at Wis-Stout          4 NC      Box        7:30 pm    

Saturday, January 8:
  Concordia (MN)     1 at St. Norbert        5 NC      Box        7:00 pm    
  St. John's         2 at Wis-Stevens Pt.    4 NC      Box        7:00 pm    
  Saint Mary's       2 at Wis-Eau Claire     5 NC      Box        7:00 pm    
  Bethel             1 at Wis-Superior       5 NC      Box        7:05 pm    
  Hamline            3 at St. Scholastica    3 NC  OT  Box        7:05 pm    
  St. Thomas         3 at Wis-River Falls    0 NC      Box        7:05 pm    
  Gustavus Adolphus  1 at Wis-Stout          6 NC      Box        7:30 pm    

Monday, January 10:
* Wis-River Falls    2 at Wis-Stout          4 NH      Box        7:30 pm    
* - Rescheduled from 12/11

Friday, January 14:
  Wis-Eau Claire     3 at St. Norbert        6 NH      Box        7:00 pm    
  St. Scholastica    3 at Wis-River Falls    2 NH      Box        7:05 pm    
  Wis-Superior       7 at Wis-Stout          2 NH      Box        7:30 pm    

Saturday, January 15:
  Wis-Eau Claire     2 at St. Norbert        3 NH      Box        7:00 pm    
  St. Scholastica    1 at Wis-River Falls    3 NH      Box        7:05 pm    
  Wis-Superior       8 at Wis-Stout          6 NH      Box        7:30 pm    

Thursday, January 20:
* St. Norbert        0 at Wis-Superior       3 NH      Box        8:00 pm    
* - Amsoil Arena (Duluth, MN)

Friday, January 21:
* St. Norbert        5 at Wis-Superior       4 NH      Box        2:30 pm    
  Wis-River Falls    1 at Wis-Stevens Pt.    3 NH      Box        7:00 pm    
  Wis-Eau Claire     5 at St. Scholastica    3 NH      Box        7:05 pm    
* - Amsoil Arena (Duluth, MN)

Saturday, January 22:
  Wis-River Falls    3 at Wis-Stevens Pt.    4 NH      Box        7:00 pm    
  Wis-Eau Claire     5 at St. Scholastica    2 NH      Box        7:05 pm    
  Wis-Stout          4 at St. Olaf           5 NC  OT  Box        7:30 pm    

Thursday, January 27:
  Wis-Stevens Pt.    1 at St. Norbert        2 NH      Box        7:00 pm    

Friday, January 28:
  Wis-Eau Claire     1 at Wis-Stevens Pt.    6 NH      Box        7:00 pm    
  Wis-River Falls    1 at Wis-Superior       0 NH  OT  Box        7:05 pm    
  Wis-Stout          1 at St. Scholastica    4 NH      Box        7:05 pm    

Saturday, January 29:
  St. Norbert        3 at Wis-Eau Claire     3 NH  OT  Box        7:00 pm    
  Wis-River Falls    5 at St. Scholastica    3 NH      Box        7:05 pm    
  Wis-Stout          1 at Wis-Superior       0 NH      Box        7:05 pm    

Thursday, February 3:
  Wis-Stout          2 at Wis-Eau Claire     0 NH      Box        7:00 pm    

Friday, February 4:
  St. Scholastica    1 at Wis-Stevens Pt.    3 NH      Box        7:00 pm    
  Wis-Superior       0 at St. Norbert        3 NH      Box        7:00 pm    
  Wis-Stout          2 at Wis-River Falls    4 NH      Box        7:05 pm    

Saturday, February 5:
  St. Scholastica    3 at St. Norbert        5 NH      Box        7:00 pm    
  Wis-River Falls    4 at Wis-Eau Claire     2 NH      Box        7:00 pm    
  Wis-Superior       3 at Wis-Stevens Pt.    4 NH      Box        7:00 pm    

Thursday, February 10:
  Wis-Superior       4 at St. Scholastica    1 NH      Box        7:05 pm    

Friday, February 11:
  St. Scholastica    0 at Wis-Eau Claire     3 NH      Box        7:00 pm    
  St. Norbert        3 at Wis-River Falls    1 NH      Box        7:05 pm    
  Wis-Stevens Pt.    4 at Wis-Stout          5 NH      Box        7:30 pm    

Saturday, February 12:
  St. Norbert        1 at Wis-Stout          5 NH      Box        4:00 pm    
  Wis-Eau Claire     3 at Wis-Superior       0 NH      Box        7:05 pm    
  Wis-Stevens Pt.    1 at Wis-River Falls    1 NH  OT  Box        7:05 pm    

Friday, February 18:
* Wis-Eau Claire     4 at Wis-Stevens Pt.    2 NC      Box        7:00 pm    
* St. Scholastica    2 at Wis-Superior       4 NC      Box        7:05 pm    
* Wis-River Falls    2 at Wis-Stout          3 NC      Box        7:30 pm    
* - NCHA Quarterfinals

Saturday, February 19:
* Wis-Eau Claire     0 at Wis-Stevens Pt.    1 NC      Box        7:00 pm    
# St. Scholastica    2 at Wis-Superior       5 NC      Box        7:05 pm    
& Wis-River Falls    4 at Wis-Stout          3 NC  OT  Box        7:30 pm    
* - NCHA Quarterfinals (Wisconsin-Stevens Points wins minigame 2-0)
# - NCHA Quarterfinals
& - NCHA Quarterfinals (Wisconsin-River Falls wins minigame 2-0)

Saturday, February 26:
* Wis-River Falls    3 at St. Norbert        5 NC      Box        7:00 pm    
* Wis-Stevens Pt.    2 at Wis-Superior       4 NC      Box        7:05 pm    
* - NCHA Semifinal

Saturday, March 5:
* Wis-Superior       1 at St. Norbert        2 NC      Box        7:00 pm    
* - NCHA Championship

Wednesday, March 9:
* Wis-Superior       2 vs Hamline            3 NC  OT  Box        7:00 pm    
* - NCAA Division III First Round

Saturday, March 12:
* Hamline            0 at St. Norbert        4 NC      Box        7:00 pm    
* - NCAA Division III Quarterfinal

Friday, March 25:
* Norwich            2 vs St. Norbert        3 NC      Box        7:00 pm    
* - NCAA Division III Semifinal (Minneapolis, MN)

Saturday, March 26:
* Adrian             3 vs St. Norbert        4 NC      Box        7:00 pm    
* - NCAA Division III Championship (Minneapolis, MN)


Sunday, July 14, 2024  2:32:31 PM  EST 
350919542 Pages Accessed Since February 12, 2005
E-mail: info@collegehockeystats.net
Archives: 1999-00 | 2000-01 | 2001-02 | 2002-03 | 2003-04
2004-05 | 2005-06 | 2006-07 | 2007-08 | 2008-09 | 2009-10