SUNYAC - Schedules & Results


SUNYAC
Brockport
Buffalo State
Cortland
Fredonia
Geneseo
Morrisville
Oswego
Plattsburgh
Potsdam
Select from the list at the right to view the season schedule and results for a single team, or scroll down to see the complete composite schedule for all SUNYAC teams.



SUNYAC - 2009-2010 Composite Schedule
Saturday, October 17:
  Royal Military     3 at Oswego             7 EX      Box        7:00 pm    

Tuesday, October 20:
  SUNY Canton        1 at Potsdam            3 EX      Box        7:00 pm    

Friday, October 23:
  Geneseo            2 at Neumann            6 NC      Box        7:00 pm    
  Hobart             2 at Buffalo State      2 NC  OT  Box        7:00 pm    
  Elmira             2 at Oswego             7 NC      Box        7:00 pm    
  Morrisville        0 at Princeton          7 EX      Box        7:00 pm    
* Fredonia           7 at Lebanon Valley     0 NC      Box        7:30 pm    
* - GIANT Center

Saturday, October 24:
* Fredonia           6 at Lebanon Valley     1 NC      Box        1:30 pm    
  Geneseo            0 at Neumann            2 NC      Box        4:00 pm    
  Buffalo State      1 at Hobart             9 NC      Box        7:00 pm    
  Oswego             1 at Elmira             2 NC      Box        7:30 pm    
* - GIANT Center

Tuesday, October 27:
* Cortland           6 at Lebanon Valley     1 NC      Box        7:00 pm    
* - GIANT Center

Friday, October 30:
  Brockport          3 at Potsdam            6 SU      Box        7:00 pm    
  Geneseo            2 at Plattsburgh        4 SU      Box        7:00 pm    
  Oswego             4 at Buffalo State      1 SU      Box        7:00 pm    
  Cortland           7 at Fredonia           5 SU      Box        7:00 pm    
  Morrisville        2 at Elmira             1 NC      Box        7:00 pm    

Saturday, October 31:
  Brockport          1 at Plattsburgh        4 SU      Box        7:00 pm    
  Geneseo            3 at Potsdam            2 SU      Box        7:00 pm    
  Cortland           5 at Buffalo State      6 SU      Box        7:00 pm    
  Oswego             7 at Fredonia           4 SU      Box        7:00 pm    
  Elmira             6 at Morrisville        2 NC      Box        7:00 pm    

Friday, November 6:
  Morrisville        3 at Brockport          4 SU  OT  Box        7:00 pm    
  Hobart             3 at Geneseo            4 NC      Box        7:00 pm    
  Cortland           1 at Plattsburgh        5 SU      Box        7:00 pm    
  Oswego             8 at Potsdam            1 SU      Box        7:00 pm    
  Fredonia           4 at Buffalo State      2 SU      Box        7:00 pm    

Saturday, November 7:
  Hobart             4 at Brockport          1 NC      Box        7:00 pm    
  Morrisville        4 at Geneseo            3 SU  OT  Box        7:00 pm    
  Oswego             5 at Plattsburgh        2 SU      Box        7:00 pm    
  Cortland           3 at Potsdam            4 SU  OT  Box        7:00 pm    
  Fredonia           3 at Elmira             4 NC      Box        7:00 pm    

Friday, November 13:
  Buffalo State      2 at Brockport          5 SU      Box        7:00 pm    
  Fredonia           5 at Geneseo            0 SU      Box        7:00 pm    
  Potsdam            3 at Morrisville        5 SU      Box        7:00 pm    
  Oswego             5 at Cortland           1 SU      Box        7:00 pm    

Saturday, November 14:
  Fredonia           5 at Brockport          3 SU      Box        7:00 pm    
  Buffalo State      2 at Geneseo            3 SU      Box        7:00 pm    
  Plattsburgh        5 at Morrisville        1 SU      Box        7:00 pm    
  Utica              2 at Oswego             3 NC      Box        7:00 pm    

Friday, November 20:
  Brockport          1 at Geneseo            2 SU      Box        7:00 pm    
  Plattsburgh        7 at Buffalo State      0 SU      Box        7:00 pm    
  Potsdam            5 at Fredonia           6 SU      Box        7:00 pm    
  Morrisville        4 at Cortland           6 SU      Box        7:00 pm    

Saturday, November 21:
  Plattsburgh       10 at Fredonia           2 SU      Box        7:00 pm    
  Potsdam            4 at Buffalo State      2 SU      Box        7:00 pm    
  Morrisville        1 at Oswego             8 SU      Box        7:00 pm    

Tuesday, November 24:
* Potsdam            4 vs Skidmore           1 NC      Box        7:00 pm    
  Hamilton           4 at Cortland           2 NC      Box        7:00 pm    
* - Lake Placid, NY

Friday, November 27:
* Middlebury         1 vs Plattsburgh        3 NC      Box        4:00 pm    
# Buffalo State      3 vs Concordia (MN)     2 NC      Box        4:00 pm    
  Potsdam            6 at Utica              3 NC      Box        7:00 pm    
* - Primelink Shootout (Northfield, VT)
# - Adrian Tournament (Adrian, MI)

Saturday, November 28:
* St. John's         5 vs Buffalo State      4 NC      Box        4:00 pm    
# Univ. New England  0 vs Brockport          5 NC      Box        5:00 pm    
& Plattsburgh        1 at Norwich            1 NC  OT  Box        7:00 pm    
  Potsdam            1 at Utica              2 NC      Box        7:00 pm    
* - Adrian Tournament (Adrian, MI)
# - Skidmore Invitational (Saratoga Springs, NY)
& - Primelink Shootout Championship

Sunday, November 29:
* Nichols            3 vs Brockport          6 NC      Box        4:00 pm    
  Hobart             2 at Cortland           5 NC      Box        7:00 pm    
* - Skidmore Invitational Championship

Friday, December 4:
  Brockport          1 at Oswego            10 SU      Box        7:00 pm    
  Geneseo            3 at Cortland           5 SU      Box        7:00 pm    
  Potsdam            3 at Plattsburgh        3 SU  OT  Box        7:00 pm    
  Buffalo State      6 at Morrisville        4 SU      Box        7:00 pm    

Saturday, December 5:
  Brockport          2 at Cortland           1 SU      Box        7:00 pm    
  Geneseo            2 at Oswego             4 SU      Box        7:00 pm    
  Fredonia           5 at Morrisville        2 SU      Box        7:00 pm    

Tuesday, December 8:
  Oswego             5 at Utica              4 NC      Box        7:00 pm    

Friday, December 11:
  Western N.E.       0 at Brockport          4 NC      Box        7:00 pm    
  Buffalo State      0 at Manhattanville     3 NC      Box        7:00 pm    
  Johnson & Wales    2 at Fredonia           4 NC      Box        7:00 pm    
  Neumann            7 at Cortland           5 NC      Box        7:00 pm    
  Oswego             8 at Hamilton           2 NC      Box        7:00 pm    

Saturday, December 12:
  Neumann            5 at Cortland           2 NC      Box        2:30 pm    
  Johnson & Wales    1 at Fredonia           7 NC      Box        3:00 pm    
  Western N.E.       2 at Geneseo            9 NC      Box        7:00 pm    
  Hobart             1 at Oswego             5 NC      Box        7:00 pm    

Sunday, December 13:
  Manhattanville     6 at Geneseo            5 NC      Box        2:00 pm    
  New England Coll.  5 at Morrisville        2 NC      Box        2:00 pm    

Friday, January 1:
* Potsdam            4 vs New England Coll.  3 NC      Box        4:00 pm    
# Castleton          1 at Plattsburgh        8 NC      Box        7:00 pm    
* - Times-Argus Invitational (Northfield, VT)
# - Cardinal Classic (Plattsburgh, NY)

Saturday, January 2:
* Conn. College      1 at Oswego             4 NC      Box        7:00 pm    
# Trinity            0 at Plattsburgh        9 NC      Box        7:00 pm    
& Potsdam            4 at Norwich            4 NC  OT  Box        7:00 pm    
% Morrisville        5 at Saint Michael's    1 NC      Box        8:00 pm    
* - Oswego Pathfinder Classic (Oswego, NY)
# - Cardinal Classic Championship
& - Times-Argus Invitational Championship
% - Saint Michael's Holiday Tournament (Burlington, VT)

Sunday, January 3:
* Morrisville        2 vs Hamilton           7 NC      Box       12:50 pm    
# Elmira             1 at Oswego             3 NC      Box        7:00 pm    
* - Saint Michael's Holiday Tournament (Burlington, VT)
# - Oswego Pathfinder Classic Championship

Tuesday, January 5:
  Plattsburgh        1 at Norwich            4 NC      Box        7:00 pm    

Thursday, January 7:
  Brockport          2 at Hobart             4 NC      Box        7:00 pm    

Friday, January 8:
  Adrian             2 at Oswego             5 NC      Box        7:00 pm    
  Lebanon Valley     2 at Geneseo            6 NC      Box        7:00 pm    
  Neumann            5 at Potsdam            1 NC      Box        7:00 pm    
  Franklin Pierce    3 at Buffalo State      7 NC      Box        7:00 pm    
  Westfield State    2 at Fredonia           5 NC      Box        7:00 pm    
  Cortland           4 at Manhattanville     5 NC  OT  Box        7:00 pm    

Saturday, January 9:
  Lebanon Valley     4 at Geneseo            8 NC      Box        3:00 pm    
  Franklin Pierce    1 at Buffalo State      6 NC      Box        3:00 pm    
  Westfield State    0 at Fredonia           8 NC      Box        3:00 pm    
  Plattsburgh        1 at Elmira             1 NC  OT  Box        4:00 pm    
  Neumann            3 at Potsdam            4 NC  OT  Box        4:00 pm    
  Cortland           2 at Utica              4 NC      Box        7:00 pm    

Tuesday, January 12:
  Brockport          1 at Utica              5 NC      Box        7:00 pm    
  Geneseo            2 at Castleton          2 NC  OT  Box        7:00 pm    
  Skidmore           3 at Plattsburgh        9 NC      Box        7:00 pm    
  York               4 at Fredonia           2 EX      Box        7:00 pm    
  Lebanon Valley     4 at Cortland           5 NC      Box        7:00 pm    

Friday, January 15:
* Buffalo State      4 at Johnson & Wales    6 NC      Box       12:30 pm    
  Brockport          5 at Lebanon Valley     3 NC      Box        7:00 pm    
  Curry              3 at Geneseo            2 NC      Box        7:00 pm    
  Potsdam            3 at Elmira            10 NC      Box        7:00 pm    
  Western N.E.       2 at Fredonia           4 NC      Box        7:00 pm    
  Morrisville        3 at Neumann            2 NC      Box        7:00 pm    
* - New England Sports Center

Saturday, January 16:
  Brockport          6 at Lebanon Valley     3 NC      Box        3:00 pm    
  Western N.E.       1 at Fredonia           7 NC      Box        3:00 pm    
  Morrisville        4 at Neumann            7 NC      Box        4:00 pm    
* Buffalo State      7 at Johnson & Wales    4 NC      Box        6:10 pm    
  Elmira             3 at Cortland           0 NC      Box        7:00 pm    
* - New England Sports Center

Monday, January 18:
  Plattsburgh        1 at Williams           1 NC  OT  Box        7:00 pm    

Wednesday, January 20:
  Brockport          4 at Assumption         0 NC      Box        6:35 pm    

Friday, January 22:
  Potsdam            2 at Brockport          4 SU      Box        7:00 pm    
  Plattsburgh        4 at Geneseo            3 SU      Box        7:00 pm    
  Buffalo State      1 at Oswego            10 SU      Box        7:00 pm    
  Fredonia           5 at Cortland           0 SU      Box        7:00 pm    

Saturday, January 23:
  Plattsburgh        7 at Brockport          1 SU      Box        7:00 pm    
  Potsdam            3 at Geneseo            5 SU      Box        7:00 pm    
  Buffalo State      2 at Cortland           4 SU      Box        7:00 pm    
  Fredonia           1 at Oswego             3 SU      Box        7:00 pm    

Sunday, January 24:
  Manhattanville     3 at Morrisville        0 NC      Box        2:00 pm    

Friday, January 29:
  Brockport          5 at Morrisville        2 SU      Box        7:00 pm    
  Plattsburgh        4 at Cortland           1 SU      Box        7:00 pm    
  Potsdam            1 at Oswego             5 SU      Box        7:00 pm    
  Buffalo State      3 at Fredonia           5 SU      Box        7:00 pm    

Saturday, January 30:
  Geneseo            7 at Morrisville        4 SU      Box        7:00 pm    
  Plattsburgh        2 at Oswego             3 SU      Box        7:00 pm    
  Potsdam            3 at Cortland           2 SU      Box        7:00 pm    

Tuesday, February 2:
  Plattsburgh        3 at Middlebury         5 NC      Box        7:00 pm    

Friday, February 5:
  Brockport          3 at Buffalo State      2 SU      Box        7:00 pm    
  Geneseo            3 at Fredonia           3 SU  OT  Box        7:00 pm    
  Morrisville        5 at Potsdam            4 SU      Box        7:00 pm    
  Cortland           2 at Oswego             5 SU      Box        7:00 pm    

Saturday, February 6:
  Brockport          3 at Fredonia           3 SU  OT  Box        7:00 pm    
  Geneseo            2 at Buffalo State      1 SU      Box        7:00 pm    
  Morrisville        1 at Plattsburgh        4 SU      Box        7:00 pm    

Friday, February 12:
  Geneseo            2 at Brockport          1 SU      Box        7:00 pm    
  Buffalo State      2 at Plattsburgh        4 SU      Box        7:00 pm    
  Fredonia          10 at Potsdam            6 SU      Box        7:00 pm    
  Cortland           0 at Morrisville        5 SU      Box        7:00 pm    

Saturday, February 13:
  Fredonia           1 at Plattsburgh        4 SU      Box        7:00 pm    
  Buffalo State      3 at Potsdam            6 SU      Box        7:00 pm    
  Oswego             5 at Morrisville        3 SU      Box        7:00 pm    

Friday, February 19:
  Oswego             4 at Brockport          2 SU      Box        7:00 pm    
  Cortland           3 at Geneseo            7 SU      Box        7:00 pm    
  Plattsburgh        7 at Potsdam            3 SU      Box        7:00 pm    
  Morrisville        4 at Buffalo State      2 SU      Box        7:00 pm    

Saturday, February 20:
  Cortland           2 at Brockport          4 SU      Box        7:00 pm    
  Oswego             1 at Geneseo            3 SU      Box        7:00 pm    
  Morrisville        1 at Fredonia           7 SU      Box        7:00 pm    

Tuesday, February 23:
* Potsdam            0 at Brockport          3 NC      Box        7:00 pm    
* Morrisville        3 at Fredonia           2 NC  OT  Box        7:00 pm    
* - SUNYAC Quarterfinal

Saturday, February 27:
* Brockport          2 at Plattsburgh        5 NC      Box        7:00 pm    
* Morrisville        5 at Oswego             8 NC      Box        7:00 pm    
* - SUNYAC Semifinal

Saturday, March 6:
* Plattsburgh        3 at Oswego             6 NC      Box        7:00 pm    
* - SUNYAC Championship

Saturday, March 13:
* Plattsburgh        3 at Middlebury         2 NC  OT  Box        7:00 pm    
* Bowdoin            2 at Oswego             9 NC      Box        7:00 pm    
* - NCAA Division III Quarterfinal

Friday, March 19:
* Oswego             3 vs St. Norbert        4 NC      Box        4:00 pm    
* Plattsburgh        2 vs Norwich            3 NC      Box        7:30 pm    
* - NCAA Division III Semifinal (Lake Placid, NY)


Tuesday, July 23, 2024  10:45:13 AM  EST 
351342672 Pages Accessed Since February 12, 2005
E-mail: info@collegehockeystats.net
Archives: 1999-00 | 2000-01 | 2001-02 | 2002-03 | 2003-04
2004-05 | 2005-06 | 2006-07 | 2007-08 | 2008-09