MCHA - Schedules & Results


MCHA
Adrian
Concordia (WI)
Finlandia
Lake Forest
Lawrence
Marian
Milwaukee School of Engineering
Northland
Select from the list at the right to view the season schedule and results for a single team, or scroll down to see the complete composite schedule for all MCHA teams.



MCHA - 2009-2010 Composite Schedule
Friday, October 23:
  Concordia (WI)     1 at Wis-River Falls   10 NC      Box        7:05 pm    

Saturday, October 24:
  Wis-Stevens Pt.    6 at Northland          1 NC      Box        7:05 pm    

Tuesday, October 27:
  Lake Forest        1 at St. Norbert        8 NC      Box        7:00 pm    

Friday, October 30:
  Marian             5 at Wis-Eau Claire     3 NC      Box        7:00 pm    
  Concordia (WI)     1 at Milwaukee S. E.    9 MC      Box        7:05 pm    

Saturday, October 31:
  Adrian             2 at USA Under-18 Team  2 EX  OT             7:00 pm    
  Wis-Eau Claire     2 at Lawrence           3 NC      Box        7:00 pm    
  Milwaukee S. E.    5 at Concordia (WI)     1 MC      Box        7:30 pm    

Friday, November 6:
  Adrian             4 at Marian             1 MC      Box        7:00 pm    
  Milwaukee S. E.    4 at Northland          2 MC      Box        7:05 pm    
  Lake Forest        7 at Finlandia          6 MC      Box        7:15 pm    
  Lawrence           8 at Concordia (WI)     1 MC      Box        7:30 pm    

Saturday, November 7:
  Milwaukee S. E.    5 at Northland          1 MC      Box        2:05 pm    
  Adrian             9 at Marian             1 MC      Box        4:00 pm    
  Lake Forest        3 at Finlandia          0 MC      Box        4:00 pm    
  Concordia (WI)     2 at Lawrence           4 MC      Box        7:00 pm    

Friday, November 13:
  Northland          3 at Adrian            13 MC      Box        7:00 pm    
  Marian             3 at Milwaukee S. E.    1 MC      Box        7:05 pm    
  Lawrence           4 at Lake Forest        3 MC      Box        7:30 pm    
  Finlandia          5 at Concordia (WI)     3 MC      Box        7:30 pm    

Saturday, November 14:
  Finlandia          6 at Concordia (WI)     2 MC      Box        2:00 pm    
  Northland          3 at Adrian             7 MC      Box        3:00 pm    
  Wis-Superior       6 at Lawrence           2 NC      Box        5:00 pm    
  Milwaukee S. E.    3 at Marian             4 MC      Box        7:00 pm    

Friday, November 20:
  Lake Forest        2 at Adrian            10 MC      Box        7:00 pm    
  Finlandia          2 at Marian             4 MC      Box        7:00 pm    
  Northland          5 at Lawrence           8 MC      Box        7:00 pm    
  Concordia (WI)     2 at Augsburg           3 NC      Box        7:05 pm    

Saturday, November 21:
  Concordia (WI)     1 at Augsburg           4 NC      Box        2:00 pm    
  Lake Forest        5 at Adrian            11 MC      Box        3:00 pm    
  Finlandia          2 at Marian             4 MC      Box        4:00 pm    
  Northland          1 at Lawrence           8 MC      Box        4:00 pm    

Monday, November 23:
  Northland          3 at Concordia (MN)     9 NC      Box        7:00 pm    

Friday, November 27:
* Lawrence           1 vs St. Norbert        2 NC      Box        3:35 pm    
# St. John's         2 at Adrian             6 NC      Box        7:00 pm    
  Marian             3 at Wis-Superior       5 NC      Box        7:05 pm    
  St. Olaf           6 at Lake Forest        4 NC      Box        7:30 pm    
* - St. Scholastica Tournament (Duluth, MN)
# - Adrian Tournament (Adrian, MI)

Saturday, November 28:
  St. Olaf           1 at Lake Forest        0 NC      Box        2:00 pm    
* Concordia (MN)     1 at Adrian             3 NC      Box        7:00 pm    
# Lawrence           3 at St. Scholastica    7 NC      Box        7:05 pm    
  Marian             2 at Wis-Stevens Pt.    6 NC      Box        7:30 pm    
* - Adrian Tournament (Adrian, MI)
# - St. Scholastica Tournament (Duluth, MN)

Friday, December 4:
  Adrian             8 at Concordia (WI)     0 MC      Box        3:00 pm    
  Finlandia          2 at Northland          4 MC      Box        7:05 pm    
  Milwaukee S. E.    2 at Lake Forest        3 MC      Box        7:30 pm    

Saturday, December 5:
  Adrian            11 at Concordia (WI)     2 MC      Box       12:30 pm    
  Finlandia          3 at Northland          4 MC      Box        3:30 pm    
  Lake Forest        1 at Milwaukee S. E.    9 MC      Box        7:05 pm    

Friday, December 11:
  Milwaukee S. E.    2 at St. Thomas         3 NC      Box        7:00 pm    

Saturday, December 12:
  Milwaukee S. E.    2 at St. Thomas         2 NC  OT  Box        2:00 pm    
  Finlandia          2 at Gustavus Adolphus  3 NC      Box        7:05 pm    

Sunday, December 13:
  Finlandia          3 at St. John's         7 NC      Box        2:00 pm    

Friday, January 1:
  Adrian             5 at Hamline            6 NC      Box        7:15 pm    

Saturday, January 2:
  Gustavus Adolphus  4 at Marian             3 NC      Box        4:00 pm    
* Elmira             4 vs Milwaukee S. E.    2 NC      Box        4:00 pm    
  Wis-Stevens Pt.    5 at Lawrence           2 NC      Box        7:00 pm    
  Adrian             3 at Hamline            7 NC      Box        7:15 pm    
* - Oswego Pathfinder Classic (Oswego, NY)

Sunday, January 3:
  Gustavus Adolphus  5 at Marian             3 NC      Box        2:00 pm    
* Conn. College      2 vs Milwaukee S. E.    1 NC  OT  Box        4:00 pm    
* - Oswego Pathfinder Classic Third Place

Monday, January 4:
  Northland          4 at Bethel             5 NC  OT  Box        7:00 pm    

Tuesday, January 5:
  Northland          3 at Bethel             6 NC      Box        5:00 pm    
  Augsburg           4 at Finlandia          1 NC      Box        8:00 pm    

Friday, January 8:
  Adrian             2 at Oswego             5 NC      Box        7:00 pm    
  Lake Forest        1 at Milwaukee S. E.    4 NC      Box        7:05 pm    
  Concordia (WI)     2 at Finlandia          2 NC  OT  Box        7:15 pm    

Saturday, January 9:
  Concordia (WI)     2 at Finlandia          6 NC      Box        4:00 pm    
  Lake Forest        6 at Lawrence           2 MC      Box        7:00 pm    

Tuesday, January 12:
  St. Scholastica   13 at Northland          1 NC      Box        7:05 pm    

Friday, January 15:
  Adrian             7 at Milwaukee S. E.    1 MC      Box        7:00 pm    
  Finlandia          4 at Lawrence           4 MC  OT  Box        7:00 pm    
  Marian            10 at Northland          2 MC      Box        7:05 pm    
  Concordia (WI)     3 at Lake Forest        8 MC      Box        7:30 pm    

Saturday, January 16:
  Adrian             5 at Milwaukee S. E.    2 MC      Box        3:00 pm    
  Marian             9 at Northland          1 MC      Box        3:05 pm    
  Finlandia          3 at Lawrence           4 MC  OT  Box        4:00 pm    
  Lake Forest        5 at Concordia (WI)     5 MC  OT  Box        7:30 pm    

Tuesday, January 19:
  Marian             4 at Lawrence           3 MC      Box        7:00 pm    

Friday, January 22:
  Finlandia          2 at Milwaukee S. E.    4 MC      Box        7:05 pm    
  Northland          2 at Lake Forest        4 MC      Box        7:30 pm    
  Marian             7 at Concordia (WI)     4 MC      Box        7:30 pm    
  Lawrence           3 at Adrian            10 MC      Box        8:00 pm    

Saturday, January 23:
  Finlandia          2 at Milwaukee S. E.    6 MC      Box        2:00 pm    
  Northland          5 at Lake Forest        8 MC      Box        2:30 pm    
  Lawrence           2 at Adrian             8 MC      Box        3:00 pm    
  Concordia (WI)     4 at Marian             5 MC      Box        4:00 pm    

Friday, January 29:
  Concordia (WI)     2 at Northland          8 MC      Box        7:05 pm    
  Lawrence           0 at Milwaukee S. E.    5 MC      Box        7:05 pm    
  Adrian             9 at Finlandia          1 MC      Box        7:15 pm    
  Marian             6 at Lake Forest        0 MC      Box        7:30 pm    

Saturday, January 30:
  Adrian             4 at Finlandia          0 MC      Box        3:00 pm    
  Concordia (WI)     6 at Northland          6 MC  OT  Box        3:05 pm    
  Lake Forest        2 at Marian             7 MC      Box        4:00 pm    
  Milwaukee S. E.    3 at Lawrence           2 MC      Box        7:00 pm    

Friday, February 5:
  Lawrence           5 at Northland          2 MC      Box        7:05 pm    
  Marian             6 at Finlandia          2 MC      Box        7:15 pm    
  Adrian             5 at Lake Forest        1 MC      Box        7:30 pm    
  Milwaukee S. E.    4 at Concordia (WI)     4 MC  OT  Box        7:30 pm    

Saturday, February 6:
  Adrian             8 at Lake Forest        3 MC      Box        2:30 pm    
  Marian             6 at Finlandia          2 MC      Box        3:00 pm    
  Lawrence           3 at Northland          5 MC      Box        3:05 pm    
  Concordia (WI)     1 at Milwaukee S. E.    4 MC      Box        7:05 pm    

Friday, February 12:
  Concordia (WI)     1 at Adrian            11 MC      Box        7:00 pm    
  Marian             5 at Lawrence           2 MC      Box        7:00 pm    
  Lake Forest        4 at Milwaukee S. E.    5 MC  OT  Box        7:05 pm    
  Northland          6 at Finlandia          8 MC      Box        7:15 pm    

Saturday, February 13:
  Concordia (WI)     3 at Adrian             5 MC      Box        3:00 pm    
  Northland          4 at Finlandia          3 MC  OT  Box        4:00 pm    
  Milwaukee S. E.    4 at Lake Forest        2 MC      Box        7:30 pm    
  Lawrence           3 at Marian             6 MC      Box        8:00 pm    

Sunday, February 14:
  Lawrence           1 at Marian             2 MC      Box        2:00 pm    

Friday, February 19:
  Milwaukee S. E.    4 at Adrian             6 MC      Box        7:00 pm    
  Lawrence           4 at Finlandia          5 MC  OT  Box        7:15 pm    
  Lake Forest        2 at Concordia (WI)     2 MC  OT  Box        7:30 pm    

Saturday, February 20:
  Milwaukee S. E.    2 at Adrian             9 MC      Box        3:00 pm    
  Lawrence           2 at Finlandia          2 MC  OT  Box        4:00 pm    
  Northland          2 at Marian             8 MC      Box        7:00 pm    
  Concordia (WI)     1 at Lake Forest        5 MC      Box        7:30 pm    

Sunday, February 21:
  Northland          2 at Marian            11 MC      Box        4:00 pm    

Friday, February 26:
* Northland          1 at Lawrence           5 NC      Box        7:00 pm    
* - MCHA First Round

Saturday, February 27:
* Northland          3 at Lawrence           5 NC      Box        4:00 pm    
* Lake Forest        7 at Milwaukee S. E.    6 NC  OT  Box        7:05 pm    
* - MCHA First Round

Sunday, February 28:
* Lake Forest        3 at Milwaukee S. E.    7 NC      Box        4:00 pm    
* - MCHA First Round (Lake Forest wins minigame 2-1 OT)

Friday, March 5:
* Lake Forest        3 vs Marian             4 NC      Box        3:00 pm    
# Lawrence           2 at Adrian             3 NC      Box        7:00 pm    
* - MCHA Semifinal at Adrian
# - MCHA Semifinal

Saturday, March 6:
* Marian             2 at Adrian             3 NC      Box        3:00 pm    
* - MCHA Championship

Wednesday, March 10:
* Adrian             3 at St. Norbert        4 NC      Box        7:00 pm    
* - NCAA Division III First Round


Tuesday, July 23, 2024  9:38:55 AM  EST 
351338860 Pages Accessed Since February 12, 2005
E-mail: info@collegehockeystats.net
Archives: 1999-00 | 2000-01 | 2001-02 | 2002-03 | 2003-04
2004-05 | 2005-06 | 2006-07 | 2007-08 | 2008-09